Haber

ABD ve müttefikleri bir yılda 58 milyar dolardan fazla Rus varlığını dondurdu

Rusyauygulanan yaptırımlar temelinde mülk arama ve el koymaişleriyle ilgilenen uluslararası görev gücü REPO (Rus Elitleri, Vekilleri ve Oligarklar)ABD ve müttefikleri tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD ve müttefikleri geçtiğimiz yıl yaptırım uygulanan Ruslara ait 58 milyar dolardan fazla varlığı dondurdu.

Belgedeki verilere göre, Rusya’nın Ukrayna’daki özel askeri operasyonunun başlamasından bu yana bir yıl içinde REPO kümesi, özellikle yatlara, uçaklara, lüks gayrimenkullere ve diğer mülklere el koyarak yaptırım uygulanan Ruslara baskı yaptı.

REPO, bu faaliyetler için mali istihbarat, kolluk kuvvetlerinin elindeki bilgiler, ortak soruşturmalar ve özel bölümün yardımından yararlandı.

açıklamada, “REPO görev gücünün üyeleri, dünya çapında yaptırım uygulanan Rus varlıklarını izledi ve yaptırım uygulanan Rusların uluslararası finansal sisteme erişimini önemli ölçüde sınırladı.”ifadeler yer aldı.

gruba ek olarak Rusya Merkez Bankası ve Rusya Ulusal Refah FonuVarlıklarının kullanılma ihtimalini önlemek için de çalıştığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu