Ekonomi

Afet bölgesindeki gençler geleceğe hazırlanıyor

Akbank, afet bölgesinde toplumsal iyileşmeye yönelik başlattığı Akbank Keyifli Yarınlar Hareketi ile gençlere destek oluyor. 5 farklı ildeki gençlere yeni yüzyıl yetkinlikleri kazandıracak girişim, Adıyaman’da başlattığı ilk çalışmalarda bini aşkın genci bilim, teknoloji ve sanatla buluşturdu.

Türkiye’nin kalkınmasına hizmet eden Akbank, Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde yaşanan büyük deprem felaketinin ardından bölge halkı için çalışmalarına devam ediyor. Bu bağlamda finansal ve sosyal gelişmeyi ön planda tutan banka, gençlere yönelik başlattığı Akbank Keyifli Gelecek Hareketi ile bölgede parlak bir gelecek için çalışıyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliğiyle yürütülen çalışmayla depremden en çok etkilenen 5 ildeki gençlere bilim, sanat ve teknolojiden ilham alabilecekleri, yeni nesil beceriler kazanabilecekleri, psikososyal eğitim alabilecekleri mobil merkez sunuluyor. Destek. Yıl boyunca 5 ili ziyaret edecek bu merkez aracılığıyla 5 bin gence ulaşılması hedefleniyor. Akbank Keyifli Yarınlar Hareketi’nde Akbank ve TOG uzmanlarının yanı sıra Akbank Gençlik Akademisi, Akbank Sanat ve Şehrin Güzel Devleti gönüllüleri de yer alıyor. Bu sayede gençler destekleniyor ve güçlü bir iş birliğiyle geleceğe hazırlanıyorlar.

Adıyaman’da eylül ayında başlatılan etkinliklerle ilk ayda bini aşkın genç kodlama eğitimlerinden fotoğrafçılığa kadar birçok farklı eğitim ve atölyeye katılma fırsatı buldu. Akbank Marka ve Bağlantı Lideri Beril Alakoç, TOG Genel Müdürü Ayşe Kırımlı, Akbank Deneyim ve Akbank Akademi Lideri Selda Özçalık ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı da mobil merkezi ziyaret ederek gençlerle bir araya geldi.

“Sürdürülebilir bir gelecek gençlerimizin desteklenmesiyle mümkün”

Adıyaman’da başlayan Güzel Yarınlar Hareketi mobil merkezi çalışmalarının Türkiye’nin sürdürülebilir geleceği açısından önemli olduğunu belirten Akbank Marka ve Bağlantı Lideri Beril Alakoç, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını inşa ettiğimiz bu günlerde, istisnasız tüm gençlerimizin sağlıklı bir pekiştirme mekanizmasına ve yeni nesil yetkinliklere sahip olması kritik önem taşıyor.” Bu doğrultuda Akbank Mutlu Yarınlar Hareketi ile yaşadığımız büyük felaketin ardından başlattığımız seferberliği sürdürüyor, bölge halkına sunduğumuz sosyal ve maddi desteği güçlendiriyoruz. Çünkü gençlerimizin sanat, bilim ve teknolojiyle iç içe geleceklerini şekillendirmelerinin sadece kendileri için değil, bölgemizin ve ülkemizin kalkınması için de olduğunu biliyoruz. “Aynı zamanda değerli. Bu bağlamda Bankamız, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Akbank Sanat, Akbank Gençlik Akademisi ve City’s Decent State büyük bir iş birliği içinde bölgedeki gençlerimizin yanında yer alıyor ve sürdürülebilir bir geleceğin temellerini atıyor.”

Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Ayşe Kırımlı ise şunları söyledi: “Vakıf olarak felaketin ilk gününden bu yana onbinlerce gönüllü genç ve uzmanla bölgedeki çalışmalarda yer alıyoruz. Gençlerle birlikte çalışıyoruz çünkü gençlerle birlikte çalışıyoruz. geleceği değiştireceklerine inanıyoruz.Dayanışma ruhuyla kurduğumuz Destek Merkezlerimiz en savunmasız gruplar olan çocukları, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin refahını desteklemektedir. Eğitim, sosyalleşme, manevi destek ve kültürel gelişim ihtiyaçlarında onlara destek oluyoruz. Bu merkezlerin ilk mobil versiyonunu Akbank Mutlu Yarınlar Hareketi ile imzaladık. Böylece 5 ilimizdeki gençleri destekliyoruz. “Desteklediğimiz gençlerin farklı ihtiyaçları var bölgenin sosyal ve kültürel dinamiklerine bağlı olarak değişmektedir. Tüm bu ihtiyaçları karşılamaya çalışıyoruz ve geniş bir perspektifte faaliyet ve destek mekanizmaları sağlamaya odaklanıyoruz. Bunun için uzun yıllardır paydaşımız olan bankamızla iş birliği içerisindeyiz. “Bölgede kalıcı bir iyileşme sağlanana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Gençler bugünü dönüştürüyor, geleceği şekillendiriyor

Açıklamaya göre, yaşanan büyük felaketin ardından eğitime erişimde sorunlarla karşılaşan bölgedeki gençler, hızla değişen yeni nesil mesleklere hazırlanmada zorluk yaşıyor. Akbank’ın sürdürülebilir gelecek vizyonu doğrultusunda tasarlanan Akbank Keyifli Yarınlar Hareketi, gençlerin bu ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Bu kapsamda Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep ve Malatya’da gençlere hem gelişim hem de psikososyal destek fırsatları sunuluyor.

Akbank Güzel Yarınlar Hareketi’nde Akbank Gençlik Akademisi, Yetkinlik Giriş Programları kapsamında 101 toplantıyla gençlerin mesleklerine yön vermelerine destek oluyor. Bu kapsamda gençler siber güvenlik, bulut teknolojileri, yapay zeka, metaverse, Web 3.0 ve bilgi bilimi gibi yeni nesil teknolojilerle tanışıyor. Aynı zamanda inovasyon ve girişimcilik konusunda deneyim kazanan gençler, cinsiyet eşitliği gibi sosyal konulardaki toplantılara da katılıyor.

Akbank Sanat uzmanları stop motion animasyon ve fotoğraf atölyeleri gibi interaktif etkinliklerle gençleri buluşturuyor. Böylece teknolojiyle verimliliklerini artırma fırsatları sunuyor.

Bankanın gençleri ilgi duydukları alanlarda gönüllü olmaya teşvik eden Kentin Uygun Durumu girişimi de bu çalışmalara katkı sağlıyor. Bu sayede Türkiye’nin her yerinden üniversite öğrencileri afet bölgesindeki akranlarıyla buluşuyor ve daha iyi bir yarın inşa etmek için birlikte çalışıyorlar.

Akademi her yıl binlerce gence ulaşıyor

Akbank Güzel Yarınlar Hareketi kapsamında afet bölgelerindeki gençlere yeni yetkinlikler kazandırmada rol oynayan Akbank Gençlik Akademisi 2021 yılında kuruldu. Akademi, Türkiye’nin dört bir yanından gençleri geleceğin mesleklerine hazırlamayı hedefliyor sunduğu gelişim programları ile Bu bağlamda ödüllü yarışmalar, eğitim ve mentorluk faaliyetleri ile uzun vadeli gelişim programlarını hayata geçirmektedir. Böylece sosyal ve ekosistem dönüşümüne hizmet eder.

Gençlere inovasyon, girişimcilik, yapay zeka ve sosyal etki gibi stratejik alanlarda bilgi ve deneyim kazanma fırsatları sunan akademi, kurulduğu günden bu yana 200’ün üzerinde üniversiteden yaklaşık 120 bin öğrenciye ulaştı.

Banka, afet bölgesine mali ve sosyal ihtiyaçlarda destek vermektedir.

Banka, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketinin ardından başlattığı bölgeye yönelik çalışmalarını sürdürdü. Afetin ilk aşamasında yürütülen yardım çalışmalarına 650 milyon TL katkı sağlayan banka, depremzedelere 10 milyar TL’lik finansman desteği sağladı. Depremden etkilenen müşterileri Banka aynı zamanda Türkiye’nin ilk sosyal temalı sendikasyon kredisini hayata geçirerek depremden etkilenen dış ticaret süreçlerinin finansmanına 500 milyon dolarlık katkı sağladı. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu