Haber

Akkuyu Nükleer Santrali’nin ilk yakıt töreni tüm dünyada gündem oldu

ensonhaber.com

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Santrali (NGS) için 1. Nükleer Yakıt Teslim Töreni düzenlendi.

Tören, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin’in video konferansla katılımıyla gerçekleştirildi.

erdoğan “Ülkemiz dünyada nükleer güç ülkeleri ligine yükseldi.”Yani Putin de Türkiye artık dünyanın en düşük maliyetli kaynaklarından biri olan nükleer enerjiye sahip bir ülke olacak” dedi.sözünü kullandı.

Reuters: Türkiye’nin ilk nükleer santrali faaliyete geçti

Akkuyu’daki tören dünyanın gündemine oturdu. Reuters, Putin’in Türkiye’nin ilk nükleer santralinin devreye alınmasıyla Ankara ile ilişkileri övdüğünü yazdı. Törenden şu sözler aktarıldı:

Akkuyu nükleer santralini Rusya’nın devlet nükleer enerji şirketi Rosatom inşa etti. Perşembe günü düzenlenen bir törenle, ilk nükleer yakıt ilk güç ünitesine yüklendi. Putin, Akkuyu’yu ‘dünyanın en büyük nükleer inşaat projesi’ olarak nitelendirdi

Euronews: En yeni amiral gemisi projesi

Euronews, “Putin ve Erdoğan nükleer santralin açılışını yaptı.”gelişmeyi duyurdu.

Haberlerde, “Nükleer santral en son amiral gemisi altyapı projesidir.” kelime kullanıldı. Ankara-Moskova ilişkilerine de değinildi.

Erdoğan’ın Rusya’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmayı reddederek ve savaşın sona ermesinde arabulucu olarak Putin ile iyi ilişkiler sürdüren birkaç dünya liderinden biri olduğunun altı çizildi.

El Cezire: Erdoğan Putin’e teşekkür ediyor

“Erdoğan, nükleer santral konusundaki yardımları için Putin’e teşekkür etti”El Cezire, iki liderin Türkiye’nin ilk nükleer enerji reaktörü olan Akkuyu santralinin açılışı öncesinde bir araya geldiğini kaydetti.

Türkiye nükleer enerjiye sahip sivil ülkeler kulübünde

Akkuyu’dan şu sözlerle bahsedildi:

Akdeniz’in Akkuyu kasabasında dört reaktör inşa etmeyi amaçlayan 20 milyar dolarlık 4.800 megavatlık proje, Türkiye’nin sivil nükleer ülkeler kulübüne katılmasını sağlayacak.

Moscow Times: İlk reaktöre yakıt yüklendi

Moskova Times, “Putin ve Erdoğan, Rusya’nın Türkiye’de inşa ettiği nükleer santralin açılışını yaptı”Başlığı açtı ve şunları yazdı:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Perşembe günü ilk reaktörün yakıtının doldurulmasını selamladı.

Putin, “Bu bir amiral gemisi projesi” dedi. Karşılıklı ekonomik faydalar sağlıyor ve tabii ki iki devlet arasındaki çok yönlü ortaklığın güçlenmesine yardımcı oluyor” dedi.

Perşembe günü ayrı bir telefon görüşmesinde Putin ve Erdoğan, Karadeniz Tahıl İşletmesi ve Ukrayna’daki durumu görüştüler.

CNN Yunanistan: Türkiye nükleer güç oluyor

CNN’in Yunanistan servisi, “Türkiye nükleer güç oluyor: Akkuyu harekatı başlıyor”terimini kullandı.

Nükleer güçler kulübüne katılan Türkiye’de Akuyu nükleer santralinin inşasının Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin sonucu olduğu vurgulandı.

Washington Post: Elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu üretecek

Öte yandan Washington Post, yapımı devam eden santralin resmi olarak Türkiye’nin ilk nükleer santrali olduğunu yazdı. Tamamlandığında Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu üretmesinin beklendiği belirtildi.

TASS: Türkiye gelişmiş ülkeler kulübünde

Rus basınından TASS haber ajansı, Türkiye’nin Akkuyu nükleer tescili ile endüstriyel olarak gelişmiş ülkeler kulübüne katıldığını duyurdu.

Rus liderin “Türkiye’nin ilk nükleer santrali resmen nükleer tesis statüsü alacak ve barışçıl atom bayrağı Akkuyu’ya çekilecek.”dedi dedi.

Gözden kaçırma Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Santrali töreninde konuştu Haberin Detayları
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akkuyu Nükleer Santrali’nin açılış törenine canlı temasla katıldı Haberin Detayları
Akkuyu NGS Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 10’unu karşılayacak Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu