Ekonomi

Bakan Bilgin: “Asgari ücret zammı Temmuz’da”

Investing.com – 5.500 TL’den 7.500 TL’ye en düşük emekli maaşı, gazi maaşlarının minimum fiyat seviyesi ve 1.100 TL’den 2.000 TL’ye emekli tatil ikramiyesi kaldırmaArdından taban fiyat artışı gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile bir araya geldi. Bakan Alim, toplantı öncesi Asgari fiyat artırılacak mı? Temmuz meselesine işaret etti. Ancak kulislerde seçim öncesi asgari fiyata orta düzeyde bir zam yapılabileceği konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam saat 22.00’de özel bir televizyon yayınına katılacak. Geçen hafta katıldığı programda en düşük emekli maaşını açıklayan Erdoğan, asgari ücretle ilgili yapacağı açıklamayı bugünkü yayında takip edecek.

Taban fiyatta neden orta düzeyde bir zam bekleniyor?

Geçen yıl enflasyondaki hızlı artış nedeniyle, asgari fiyat Temmuz ayında altı ay süreyle artırıldı. Aralık ayında yapılan son zamla birlikte asgari fiyat 8.506 TL’ye çıktı. Çalışma Bakanı Vedat Alım, yılın ilk ayında yaptığı açıklamada, enflasyonun düşüş gösterdiği için asgari fiyattan orta düzeyde bir artışın şu anda gündemde olmadığını söyledi. Bakan Alim, olağanüstü bir durum olursa o zaman orta zammın söz konusu olabileceğini de sözlerine ekledi.

YıllıkEnflasyonda düşüş varken aylık Genel olarak fiyat artışları yavaşlamıyor. Ocak ayında ise artışların etkisiyle %6,65 artış oldu. Ancak %3,15’lik artış Şubat ayında da devam etti. Başta gıda olmak üzere harcama kalemlerindeki fiyat artışının devam etmesi gelir kaybının sürmesine neden oluyor.

14 Mayıs’ta yapılacak seçim öncesi emekli maaşı ve ikramiyelerde yapılan artışın ardından Temmuz ayına kadar asgari ücrette orta düzeyde bir artış yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması izlenecek.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu