Haber

BM Genel Sekreteri, gelişmiş ülkelerin 100 milyar dolarlık iklim finansmanı taahhüdünü hatırlattı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, gelişmiş ülkeleri iklim değişikliğiyle mücadele çabalarında diğer ülkelere yılda 100 milyar dolar sağlama taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı.

Guterres, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 5. En Az Gelişmiş Ülkeler BM Konferansı’nın açılışında konuştu.

Guterres, iklim felaketlerinden kaynaklanan her 10 ölümden 7’sinin en az gelişmiş ülkelerde meydana geldiğini vurgulayarak, “Gelişmiş ülkeler, iklim değişikliğine uyum sağlayabilmeleri ve dayanabilmeleri için en az gelişmiş ülkelere desteklerini güçlendirmeli.” söz konusu.

Bu bağlamda Guterres, gelişmiş ülkeleri yıllık 100 milyar dolar toplama taahhüdünü yerine getirmeye davet etti.

BM Genel Sekreteri Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum, krizin ön saflarında yer alanlara iklim adaleti sağlamalı. Sahte vaatler çağı sona ermeli.” sözlerini kullandı.

Gelişmiş ülkeler, 2009 yılında, gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerin iklim değişikliği ile mücadelesini desteklemek için 2020 yılına kadar yıllık 100 milyar dolar finansman sağlamayı taahhüt ettiler. Ancak, taahhüt edilen iklim finansmanı şu ana kadar istenilen düzeyde gerçekleştirilememiştir.

Katar’da düzenlenen Beşinci En Az Gelişmiş Ülkeler BM Konferansı 9 Mart’a kadar devam edecek.

Konferansa devlet ve hükümet liderleri, bakanlar, diplomatlar, üst düzey yetkililer, iş adamları, bölgesel ve küresel kuruluş, kurum ve şirketlerin temsilcileri dahil olmak üzere yaklaşık 6 bin kişinin katılması bekleniyor.

haber-camoluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu