Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Özçağdaş, Karasu ve Adem Hatay.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Suat Özçağdaş, Ulaş Karasu, Erhan Adem; Bugün Hatay’daydı. Karasu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın 2014’te açıkladığı ‘Hatay’ın çılgın projesi Amanos Tüneli’… Bu hâlâ AK Parti’nin resmi internet sitesinde. Yıl 2014. Aynı şekilde 2018’de de Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan ‘Biz’ diyor. Amanoslar ‘Tünellerin projelerini hazırladık, Amanos Tünellerine başlayacağız.’ Milletvekilimizin de söylediği gibi İstanbul’dan İskenderun’a Belen girişine kadar yapılan otoyol Antakya’ya ulaşamadı.Hatay-Antakya bağlantısı yapılamadı.Görünen o ki Türkiye Cumhuriyeti’nin bunu yapmaya gücü yok. 38 kilometrelik yol.Bu, “Özellikle akşam saatlerinde yolda 1 buçuk saattir tıkanmalar yaşanıyor. Depremin olduğu gün bu yol 8-9 saat açılamamıştı. Bu şekilde deprem yardımı ulaştırılamaz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, Ulaş Karasu, Erhan Adem ve Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur bugün Hatay’a gitti. CHP heyeti Belen’in trafik sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.

MEHMET GÜZELMANSUR: “SIRADAN BİR GEÇİT OLDU AMA BELEN GEÇİDİ DEĞİL”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur şunları söyledi:

“Gördüğünüz gibi Belen tam anlamıyla Hatay’ın kanayan yarasıdır. Sadece bu 1-2 kilometreyi geçmek için bile insanlar artık Belen geçidi değil, ‘acı geçidi’ haline gelmiş durumda. Bu konudaki hassasiyetleri var. İşte geldiler. 1200 kilometreyi kapsayan 38 kilometrelik Sarımazı-Antakya yolunu burada yapamazlar mı? 9 ilçeyi birbirine bağlayan yol maalesef ancak 1-1.5 saatte geçilebiliyor. Türkiye’nin trafik yoğunluğu açısından en kalabalık noktalarından biri. Ve burada 1957 yılında yapılmış. “1967’de çizilen yolu hâlâ kullanmak durumundayız. Bunu depremde de gördük. Deprem sırasında Belen yolunun kapanması nedeniyle acil yardımlar 1-2 gün geç ulaşmak zorunda kaldı. Maalesef Hatay çok çaresiz ve yalnız kaldı.”

ULAŞ KARASU: “AKP HÜKÜMETİ, DESTEKÇİLERİNİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN KAYBOLMUŞ BÖLGELERDEKİ ULAŞIM NOKTALARINA GEREKSİZ YATIRIMLAR YAPIYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu şu açıklamayı yaptı:

“Bugün üç genel başkan yardımcısı, tarım, milli eğitim ve ulaştırma ile altyapıdan sorumlu genel başkan yardımcıları olarak Hatay ilimizdeyiz. Özellikle depremden sonra Hatay ilimizin yaşadığı sorunların arttığını anlıyoruz. Hatay’da önemli konular, Genel Başkanımız da geçen hafta bölgeyi ziyaret etti, biliyoruz, takip ediyoruz, bakanlıkları takip ediyoruz, bakanlıkların yaptıklarını takdir ediyoruz, yapmadıklarını eleştireceğiz, hatalarını dile getireceğiz, Hatay’daki sorunların bir an önce çözülmesi için mücadele edeceğiz.Şu anda Belen ilçemizdeyiz.Bu yol Hatay’ın 9 ilçesini, Antakya’yı birbirine bağlıyor.Defne, Samandağ ve Suriye’nin önemli bir bölümünü Anadolu’ya bağlayan kara yolu.AKP hükümeti, Destekçilerini belirli bölgelerde zenginleştirmek ve destekçilerine para kazandırmak amacıyla ıssız yerlerdeki ulaşım noktalarına gereksiz yatırımlar yaptı.Bunlarla ilgili biz zaten Meclis’ten gerekli önergelerimizi, yapılan masrafları ve yapılan harcamaları talep ediyoruz. harcanan paranın muhasebeleştirilmesi.

“HATAY-ANTAKYA BAĞLANTISI YAPILAMADI. TÜRKİYE CUMHURİYETİ 38 KİLOMETRELİK YOLU İNŞA ETMEK İÇİN YETERLİ GÖRÜNMEYOR”

Cumhurbaşkanı’nın 2014’te açıkladığı ‘Hatay’ın çılgın projesi Amanos Tüneli’… Halen AK Parti’nin resmi internet sitesinde yer alıyor. Yıl 2014. Aynı şekilde 2018 yılında da Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan diyor ki, ‘Amanos Tünellerinin projelerini hazırladık. ‘Amanos Tünellerine başlayacağız.’ Milletvekilimizin de dediği gibi İstanbul’dan İskenderun’a, Belen girişine kadar yapılan otoyol Antakya’ya ulaşamadı. Hatay-Antakya bağlantısı yapılamadı. Görünen o ki Türkiye Cumhuriyeti’nin 38 kilometrelik yolu yapmaya gücü yetmiyor. Bu yolda özellikle akşam saatlerinde 1 buçuk saatlik tıkanıklıklar yaşanıyor. Depremin olduğu gün bu yol 8-9 saat açılamamıştı. Deprem yardımı bu şekilde ulaştırılamazdı.

“10 YIL BOYUNCA BU YOLA BAŞLAYACAĞINIZI BELİRTİYORSUNUZ. NE BEKLİYORSUNUZ?”

Aynı zamanda yol her zaman tehlike oluşturmaktadır. Kazalar ve ölümler her zaman meydana gelir. Belen resmen ilçemizin ortasında bir tehdit olarak duruyor. Şimdi yetkililere seslenmek istiyorum: ‘Bu yolun projesi hazır’ diyorsunuz. 10 yıl boyunca bu yola başlayacağınızı söylüyorsunuz. Ne için bekliyorsun? Amanos Tünellerini neden yapmıyorsunuz, neden hayata geçirmiyorsunuz? Bu konuyla ilgili planınız nedir? Meclis sorusuna son cevabınız: ‘Projeler tamamlanıyor, tünellere başlayacağız.’ 10 yıl önce de aynı şeyi söylüyordun. Burayla ilgili planlarınız, projeleriniz var mı? Peki burayı yapmak için daha ne bekliyorsun? Aslında tünel inşaatı uzun vadeli bir inşaattır. Bugün bu tünele başlarsanız 10 yıllık bir süreyi kapsayacak, sizin yaptığınız tünellerde de bu dönemi görüyoruz. Hatay halkından, Antakya’dan, Defne’den, Samandağ’dan talebimiz bu tünellerin bir an önce başlatılması ve otoyolun Antakya’ya bağlanmasıdır. Buradaki trafik yükü azalacak, vatandaşlarımız sağlıklı ulaşım koşullarına sahip olacak ve deprem bölgesinde tekrar yaşayabileceğimiz depremlerde bu tür sorunlar yaşanmayacaktır. En kısa sürede yetkililere sesleniyoruz. Hatay terk edilmiyor. Hatay’da yaşayan 2 milyon vatandaşımız evsiz değil. Yetkililerin burada yapması gereken, ihaleyi yapıp süreci bir an önce başlatmaktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu