Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası millete seslendi (4) Açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uzaktan sınava imkan veren elektronik sınav sistemini ülkemize kazandırmaya hazırlanıyoruz.” söz konusu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı’nın ardından millete seslenen Erdoğan, geçen yıl gençlik ve spor alanında 81 ile yayılan ve her yıl 3 milyondan fazla üyeye hizmet veren gençlik merkezi sayısının 36 ilaveyle 432’ye yükseldiğini, gençlik ofisi sayısı 65 ilave ile 352’ye yükseldi. .

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Daha çok çocuğumuza ulaşabilmek için yaş aralığını 12-25’e çıkardığımız gençlik kamplarımızdan 182 bin kişi faydalandı. Bu yıl ilk kez başlayan 140 bin gence ulaştık. Katılımcılara çağımızın becerilerini kazandırmayı hedefleyen vizyon kulüplerimizin eğitim programları ile bin gence ulaştık.” dedi.

81 ilde 104 atölyede devam eden ve milli teknoloji atılımının çekirdeğini oluşturan Deneysel Proje’den 15 bine yakın gencin istifa ettiğini kaydeden Demir, şunları kaydetti:

“İklim değişikliğine ve küresel ısınmaya duyarlı gençlerimiz için Genç İklim Elçileri projesini başlattık. Sanat, spor, kitap ve gezi başlıkları altında gerçekleştirilen tüm etkinliklere 750 bin genç katıldı. Yaz aylarında ülkesini gezmek ve tanımak isteyen gençlerimize ücretsiz rezervasyon sistemi ile 325.000 genç bu projeden faydalandı.10 bin genci sahaya koyarak yüzbinlerce gencin faydalandığı basketbol sahaları inşa ettik. ülke genelinde gösterilen yerlerde basketbol potaları.Sportif yetenek taramaları kapsamında yılda 1 milyon 459 bin öğrenciyi profesyonel spor hayatına yönlendirdik.Yüzemeyen çocuğumuz olmasın diye 2 milyon 322 bin çocuğu yüzmeye dahil ettik. ilkokul 3. ve 4. sınıflar ile proje yüklü dersler.”

Milli Sporcu Burs Projesi’nden lise ve üniversite dönemlerinde toplam 482 milli sporcunun yararlandığını kaydeden Erdoğan, ülke genelinde açılan 108 yeni yükseköğretim yurt binasının eğitim-öğretim yılı başında öğrencilerin hizmetine sunulduğunu bildirdi.

“Rekor yerleştirme oranına ulaşarak yurtlarda 850 bin öğrenciye hizmet veriyoruz”

Yükseköğretim öğrencilerine verilecek kredi burs miktarının lisans için 1250 liraya, yüksek lisans için 2 bin 500 liraya ve doktora için 3 bin 750 liraya çıkarıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu yıl rekor bir yerleştirme oranına ulaşarak 850 bin öğrencimizi yurtlarda hizmete sunduk. Yurtlarda kalan öğrencilerimize verdiğimiz gıda yardımını da 750 liradan 1800 liraya çıkardık. 3.3 milyon gencimizin 27 milyar liralık endeks borcunu sildik.Ayrıca üniversiteli gençlerimizin harç sorunu vardı bu konuda sürekli boykot yapıyorlardı ve hiç uzatmadık. Bu çalışma ile üniversiteli gençlerin harç sorununu ücret sorununu kaldırarak sonlandırdık.Önümüzdeki yıl gençlik ve sporda, gençlik merkezleri ve gençlik ofislerinde bu yıl 6 milyon çocuğumuzun faydalandığı alanlarda, yürütülen faaliyetlerin kapsamını daha da genişleteceğiz. dışarı.”

Yoğun ilgi gören kamplarda barındırılan gençlerin daha iyi vakit geçirmelerini sağlayacak programlar geliştireceklerini belirten Erdoğan, Deneysel Atölyelerin teknolojik gelişmeler ışığında daha da ileriye taşınarak çocukların daha iyi vakit geçirmelerinin sağlanacağını ifade etti. Bu alandaki yeteneklerini görün.

Erdoğan, “Bakanlığımızın tüm faaliyetlerinin planlama ve uygulama aşamasında gençlerimize daha fazla söz hakkı vererek özgüvenlerini artıracağız” dedi.

“Sağlık çalışanı sayımızı toplamda 1 milyon 358 bine çıkardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlıkta en iyi hizmeti verebilmek için geçen yıl 195 bini hekim, 304 bini ebe olmak üzere sağlık çalışanı sayısının 1 milyon 358 bine çıkarıldığını açıkladı. Sağlık çalışanlarının karşılaştıkları güvenlik risklerini ortadan kaldıracak ve finansal beklentilerini karşılayacak önemli reformları hayata geçirdiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu düzenlemelerin ardından halka dönen 6 bin doktorla randevu kapasitesini artırdık. Bir ayda yaklaşık 14 milyon randevu alınıp 11 milyonun kullanılmasının ardından bu konuda yeni bir sistemi devreye aldık. Ülkemizi bir ülke haline getirdik. Aşıdan kanser taramalarına, ağız ve diş sağlığı hizmetlerine kadar her alanda dünyanın en iyileri arasında yer aldık.Gelişmiş devletler seviyesine ulaştık.Sağlık hizmetlerine erişimin zor olduğu yerleşim yerlerine taşınabilir araçlarla ulaşarak 4,9 milyon kişiye sağlık hizmeti sunduk. Şu anda yatılı bakım hizmetleri kapsamında kayıtlı 610 bin hastamızı takip ediyoruz.Yurt genelinde acil sağlık hizmetleri istasyon sayımız 3 bin 265, ambulans sayımız uçak dahil tüm araçlarımızı aktif olarak kullandık. helikopter, paletli, motosiklet, bot sayısını 5.792’ye çıkarırken bu sayede geçen yıl yaklaşık 6 milyon kişiye ücretsiz hizmet verdik. . Kapasitesini 20 yıl önce binin altından alıp 24 binin üzerine çıkardık.”

Hastanelerin toplam yatak kapasitesinin 133 bini aştığını belirten Erdoğan, sağlık yatırımlarının toplam yatırımlar içindeki payının yüzde 5,86 ile tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Erdoğan, “Devam eden yatırımlarla 70 bin ek yatak kapasitesine sahip olacağız. Türkiye’nin en büyük hastanesi olan Ankara’dan bahsediyorum. Biliyorsunuz kısa bir süre önce 4,50 yataklı Etlik Kent Hastanesi’ni açtık. ” dedi.

Bilkent ve Etlik Şehir Hastanelerinin aynı yatak kapasitesine sahip olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu-özel işbirliği modeliyle inşa edilen 14 şehir hastanesinde ve genel bütçeden yapılan 6 şehir hastanesinde halen yaklaşık 30 bin yatak bulunduğunu bildirdi.

Erdoğan şunları söyledi:

“Şehir hastanelerimiz yapılırken ne dediler? ‘Dünyada örneği yok’ “Ülkemizin aşı ve biyoteknolojik ürünlerde kendi kendine yeterliliğini güçlendirmek için Hijyeni yeniden kuruyoruz. Bilkent’te kurduğumuz ve yaklaşık 100 bin istihdamla faaliyet gösterecek Sıhhat Vadisi ile ilaç ve tıbbi cihaz geliştirme ve üretimi alanında da ülkemizi marka haline getiriyoruz.”

Sağlıkta devletin şefkat ve merhamet elinin gereği olarak 85 yaş üstü her yetişkine sorumlu doktor, her hamile kadına ebe atanacağını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aile diş hekimliğini yaygınlaştıracağız. pilot uygulama olarak başlattığımız , tüm ülkeye yayılmıştır. Söz konusu elektronik denetim sistemini ülkemize tanıtmaya hazırlanıyoruz.

(sürecek)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu