Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan rant ve ekonomik model mesajı

Gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyük şehirlerde kiraların ciddi oranda arttığını belirterek, “Bu vicdani, ahlaki, insani değil. Dolayısıyla bu fırsatçılıktır. Yasal düzenlemelerle bu fırsatçılığa kesinlikle izin vermeyeceğiz. ” Erdoğan, deprem bölgesindeki gayrimenkullerde hak kayıplarının yaşanmaması için ekiplerin titiz bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

“Yeni bir hazırlık var”

TRT’nin ortak yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak soruları yanıtlayan Erdoğan, “Deprem riski tartışmalarının en yoğun olduğu yer İstanbul. Riskli bölgelerdeki yapıların taşınmasıyla ilgili çalışmalar ne düzeyde?” sorusuna, “Bakanlığımız İstanbul’un 39 ilçesini kapsayan risk haritası hazırladı. Buna göre İstanbul’da 220 bin bina ve yaklaşık 1,5 milyon bağımsız bölüm risk altında. altında‘ o cevapladı.

Şu ana kadar acil dönüşüm gerektiren toplam 695 bin konutun dönüşümünün tamamlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 39 yılda 412 milyon metrekare alana sahip 188 daha kentsel dönüşüm projelerini sürdürdüklerini söyledi. ilçeler.

Bu kapsamda halen 93 bin konutun yapıldığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şimdi yeni bir hazırlık içindeyiz. İstanbul’da toplam nüfusu 1 milyon olan 2 ayrı şehir kuralım. Bu Kanal İstanbul’un bir tarafında 500 bin, diğer tarafında 500 bin olmak üzere böyle bir rezerv alanı oluşturalım. Avrupa ve Asya yakasında 500 bin, 500 bin ve 1 milyonluk rezerv alanı.Kentin iki yakasının çeperlerine kuracağımız bu yerleşimler adeta bir uydu şehir modeli olacak.Bunun için 130 bine ihtiyacımız var. Anadolu ve Avrupa yakalarında milyon metrekarelik arazilerin yerlerini büyük ölçüde Bakanlığımız belirlemiştir.

Enflasyon düşecek

Faiz ve enflasyonla ilgili olarak Erdoğan, “Faizi indireceğiz dedik ve indirdik. Ne oldu? İflas mı ettik? Bu arada enflasyon da düşüyor. Enflasyon biraz yüksek ama düştü. buralara kadar gelin daha da aşağı iner.Bizim için önemli olan düşük faizle yüksek yatırımdır.Hakkımız dünyada takdir görüyor yapılıyor.
Ekonomideki haklılığımız dünyada takdir görüyor. 14 Mayıs’tan sonra Türkiye Ekonomi Modelinden geri dönüş yok” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu