Ekonomi

Cumhuriyetin 100’üncü yılında rekor bekleniyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Denizli İhracatçı Birlikleri’nin (DENİB) 2022 yılında en çok ihracat yapan firmaları ödüllendirmek amacıyla Pamukkale’de bir otelde düzenlediği törene katılarak, Orada yaptığı konuşmada ekonomideki gelişmelere değindi.

Gültepe, ihracat ailesi olarak gerekli çalışmaları sürdürdüklerini belirtti. “100 yılda büyük ilerleme kaydettik. 1923’te 50,8 milyon dolar olan ihracatımızı 2022’de 254 milyar doların üzerine çıkarıyoruz. Türkiye’yi ihracatta ilk 10 ülke arasına sokma vizyonuyla çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılı.”dedi.

Denizli’nin geçen yıl 175 ülkeye 3,5 milyar dolar ihracat yaptığını hatırlatan Gültepe, şöyle konuştu: “Bu yıl Ocak-Eylül döneminde yaklaşık 2,4 milyar adet ihracat gerçekleştirdi. Denizli’nin ihracatının yarıya yakını dokuma ve hazır giyimden oluşuyor.”dedi.

TİM Başkanı Gültepe, küresel ithalatın durumuna ilişkin yapılan araştırmaya göre tekstil ve hazır giyim ithalatında daralma olduğunu belirterek, “Küresel talepteki yavaşlama ihracatımıza olumsuz yansıyor. Evet işler öyle değil” Bu yıl ihracatta istediğimiz gibi gidiyoruz, karamsarlığa düşmeden aynı hızla ve aynı şekilde yolumuza devam ediyoruz.” “Seçim sonrasında Ankara’da ihracatı ön planda tutan, ihracatçıyla istişare eden, ihracatçının sesine kulak veren bir ekonomi yönetimi var. Son üç ayda özellikle finansal erişim konusunda çok önemli gelişmeler oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye çapındaki ihracatçı birlikleriyle birlikte hem ürün hem de pazar çeşitliliğini artırmak için çalıştıklarını belirten Gültepe, şöyle devam etti:

“Özellikle yoğun ticaret programları yürütüyoruz. 2023 yılını 255 milyar dolarlık ihracatla kapatmak için tüm sendikalarımız ve sanayicilerimizle tüm gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını rekor bir ihracatla taçlandıracağız.”

DENİB Lideri Hüseyin Memişoğlu, ödül alan firmaları tebrik etti.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından en çok ihracat yapan firmalara ödülleri takdim edildi.

Ödül törenine Vali Ömer Faruk Coşkun, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Abdullah Demir, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Selim Kasapoğlu, Denizli Ticaret Odası katıldı. Önder Uğur Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, ihracatçı firma temsilcileri ve davetliler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu