Haber

DSÖ, Mısır’ın Gazze’den yaralıları kabul etme kararını memnuniyetle karşıladı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Mısır’ın Gazze’den gelen yaralı ve hastaların tedavisini kabul etme kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Ghebreyesus, hasta ve yaralıların ambulanslarla Gazze’den Mısır’a taşınmasına ilişkin X sosyal medya platformunda bir paylaşım yaptı.

“Mısır’ın Gazze’den gelen bazı yaralı ve hastaların tedavisini kabul etme kararını memnuniyetle karşılıyoruz.” Ghebreyesus, tıbbi tahliyelerin planlanması konusunda Mısır Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını ve onlara destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Ghebreyesus, Gazze’deki binlerce hastanın çok daha fazlasına ihtiyacı olduğunu ve birçoğunun durumunun nakil edilemeyecek kadar kötü olduğunu unutmamak gerektiğini vurguladı.

Ghebreyesus, Gazze’ye izin verilen tıbbi yardım akışının acilen hızlandırılması gerektiğine de işaret ederek, hastanelerin bombardımandan korunması ve askeri amaçlarla kullanılmasının engellenmesi gerektiğini kaydetti.

Abluka altındaki Gazze sınırında yer alan Refah Sınır Kapısı, İsrail’in baskınları sonucu ağır yaralanan Gazzelilerin Mısır’a geçişine imkan sağlamak amacıyla bu sabah açıldı.

Bölgeye insani yardım taşımak üzere Mısır’da bekleyen bazı TIR’lar, sınır kapısının açılmasının ardından Gazze’ye geçti.

Mısır’ın Kahire Haberleri (Al-QAhera News) kanalı, Mısır’dan gelen yaklaşık 40 ambulansın, Gazze’deki ağır yaralı 80 kişiyi tedavi için Mısır’daki hastanelere nakletmek üzere Refah Sınır Kapısı’ndan geçtiğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu