Ekonomi

Endüstriyel balıkçılar için avlanma yasağı başlıyor

ENDÜSTRİYEL balıkçılıkla uğraşan balıkçılar için avlanma yasağı başladı. Ağ atan balıkçıların son kez geri döndüğü Gürpınar’da ise yoğunluk yaşandı.

15 Nisan’dan itibaren Türkiye denizlerinde büyük tekne ve gırgır balıkçılığı yasağı başladı. Son kez ağ atan balıkçılar, Gürpınar Balık Hali’ne döndü. Son müzayede kalabalıktı.

“KÜÇÜK TEKNELER DEVAM EDİYOR”

Balıkçı Koray Tomrukoğlu, “6 metrelik, 5 metrelik, 7 metrelik küçük teknelerin avlanmasına izin veriliyor. Bu nedenle halkımız balık yasağında balık yemeyelim diye düşünmesin. Bu balıkların ve küçüklerin yumurtlama dönemidir.” Küçük tekneler bu yumurtalara zarar vermediği için tekneler avlanmaya devam ediyor. Bu küçük tekneler balık tutuyor. “Fakat miktar az. Bu nedenle, fiyat da biraz farklıdır. Ama yine de her türden balığımız var. Balık olmadığı için talep fazla. Fiyatlar yüksek” dedi.

“FİYATLAR YÜKSELEBİLİR” Balıkçı Hakan Görmüş ise, “Sezonumuz bereketli geçti. Sezonumuz eylülde başladı ve bugün itibariyle 15 Nisan’da sezonumuz bitti. Bereketli bir sezon geçirdik. Şimdi süreç bu şekilde. Büyük gemiler yani sanayi gemileri 15 Nisan itibariyle ara verdi. Şimdi sıradaki “Bu süreçte 12 metre altı tekneler yeniden avlanmaya devam edecek. Yani fiyatlara yansıyabilir, yükselebilir. Küçük balıkçıların yakalayacağı kadar balık kalmayacak. Balıkçılık yine devam edecek” dedi.

“BONOM, CHINACOOP VE STAVIRIT ÇOK GELİYOR”

İBB Gürpınar Halı Sorumlusu Erkan Aras, “Bu yıl çok güzel geçti. Hamsi biraz verimsiz oldu. Onun dışında palamut, çam fıstığı ve istavrit İstanbul’umuza çok düzenli geldi. Bu ürünlerin hepsi satıldı. “Balık, dönemin getirdiği bazı fazlalıklardan dolayı pahalı görünüyordu ama kırmızı et ve beyaz ete bakarsanız balık yine de çok düşüktü. Aslında balık çok ama çok ucuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu