Ekonomi

EYT yönetmeliği Meclis’te kabul edildi! Kimler emekli olabilir, ilk maaş ne zaman?

Emeklilik Yaşlılarına (EYT) ilişkin düzenlemeleri içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair 375 Sayılı Kanun TBMM’de görüşüldü ve kabul edildi.

Emeklilik döşeniyor

Teklifin yasalaşması ile 17 Ağustos 1999 depreminden sonra yürürlüğe giren kanunla getirilen emeklilik yaşı şartı prim gün ve hizmet yılını tamamlayanlar için kaldırılmış ve böylece yaşı nedeniyle emekli olamayanların emekliliği.

Kimler emeklilik için başvurabilir?

EYT teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşüldüğü sırada açıklanan bilgilere göre; SSK’dan 1 milyon 661 bin, BAĞ-KUR’dan 88 bin 626, Emekli Sandığı’ndan 496 bin kişi emeklilik şartlarını yerine getirdi. EYT yasasının Resmi Gazete’de yayımlandığı günden itibaren emeklilik şartlarını taşıyanlar emeklilik dilekçesi verebilecek.

EYT ile ilk maaşını ne zaman alacak?

Mart ayında emeklilik dilekçesini verenler, Nisan ayının prestijiyle emekli maaşını almaya hak kazandı. Emekli olduktan sonra 10 gün içinde yeniden çalışmaya başlayan çalışanlar için işveren tarafından %5 oranında SGK güçlendirme primi indirimi yapılacaktır.

susurluk-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu