Haber

Genco Erkal, Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde sahne aldı

Usta oyuncu ve tiyatro yönetmeni Genco Erkal, Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre Merkezi’nde kendi adını taşıyan salonda “Yaşamaya Dair” adlı müzikal tiyatro oyunuyla sahne aldı.

Nazım Hikmet Ran’ın 122. doğum gününe özel olarak sahnelenen oyunda, Nazım’ın destansı hayatı vatandaşlara anlatıldı. Erkal’ın sanatçı Tülay Günal ile sahneyi paylaştığı oyunda Zülfü Livaneli, Fazıl Say ve Cem Karaca gibi birçok bestecinin Nazım şarkıları piyano-viyolonsel eşliğinde seslendirildi.

“NAZIM HİKMET GÜZEL KALBİ OLAN BİR ADAMDIR”

Maç öncesi vatandaşları selamlayan Başkan Yaşar, Ankara’nın en büyük ve en kapsamlı kültür merkezine Nazım’ın adını vermekten gurur duyduğunu belirterek, “Dünyaca ünlü şairimiz Mavi Gözlü Dev Nazım Hikmet’i vefatında anmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kendi evinde 122. doğum günü.” Şu anda bulunduğumuz salona değerli sanatçımız Genco Erkal’ın adını vermekten onur duyduğumu da belirtmek isterim. Nazım Hikmet, şüphesiz Türk edebiyatının en büyük şairi olduğu kadar dünyaca ünlü şairlerimizden biridir. Türk şiirinin mavi gözlü devi. “Nâzım Hikmet iyi kalpli bir adamdır. Ülkesini ve halkını sıkıntıya sokmuş, çektiği onca acıya rağmen kralın çıplak olduğunu söylemeyi kendine ilke edinmiş bir adamdır. Sürgün hayatını geçirdi. Her zaman özlemini duyduğu köyde çınar ağacının altına gömülmeyi hayal ediyorum” dedi.

“UZUN YILLARCA, ÇOK YILLARCA GÜLÜMSEYİN”

Nazım Hikmet Ran’ın 122. yaş gününü kutlayan Yaşar, sözlerine şöyle devam etti:

“122 yaşında bir insan düşünelim. Ama o hiç yaşlanmamış ve aşkımızda, ilk terk edilişimizde, ilk acımızda hala yanımızda. Nazım gibilerin başına bir şey gelmedi, bir şey kaybetmediler. Bedelini biz kaybettik, demokrasimizi kaybettik.Nazım Usta’nın deyimiyle ‘yapraklara’ Mavi Gözlü Dev’in 122. yaş gününü ‘kollara, yeşillere, kırmızılara,’ diyerek kutluyorum. ömrümün daha nice yıllarına, daha nice yıllarına.”

Konuşmanın ardından Genco Erkal, Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde kendi adıyla yaşayan Nazım’ı, kendi adını taşıyan salonda 90 dakikalık tek perdelik oyunla anlattı.

Gecenin sonunda Yaşar, ayakta alkışlanan Erkal ve Günal’e teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu