Haber

Göç İdaresi Rakamları: Ankara’da Sadece 91 Bin Suriyeli Var

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Başkanlığı tarafından Türkiye’de kayıtlı Suriyeli sayısı tartışma yarattı. Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalar Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, Ankara Başşehir’de sadece 91 bin Suriyeli olduğu açıklamasına tepki gösterdi.

Göç İdaresi Başkanlığı, Türkiye’de kaç Suriyeli olduğuna dair bilgilerini güncelledi.

Son verilere göre Türkiye’de 3 milyon 321 bin kayıtlı Suriye vatandaşı bulunuyor.

Başkent Ankara’da ise sayının 91 bin olduğu açıklandı.

Cumhuriye’de yer alan habere göre, ankara; Bala, Ayaş, Elmadağ, Güdül ve Cihan ilçelerinin nüfusu kadar Ankara’da Suriyeli mültecilerin ikamet ettiği belirlendi. Göç İdaresi verileri, resmi olmayan raporlara göre ilçe bazında bir rapor yayınlamazken, Suriyeli mülteciler bazı ilçe ve mahallelerde kayıt dışı olarak daha ağır yerleşim gösteriyor.

Demokrat Parti Göç ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İlay Aksoy, bu rakamların gerçekçi olmadığını belirterek, “Son haftalarda mülteci yoğunluğu nedeniyle Altındağ ilçesi dağıldı. Rakamlar böyle olsaydı Altındağ’a müdahaleye gerek kalmazdı” dedi.

Kayıt dışı göçmen sayısının çok daha fazla olabileceğini söyleyen Aksoy, “Verilere ulaşamıyoruz ama saha çalışmaları ve gözlemler yapıyoruz. 91 bin yüksek bir rakam ama göçmen sağlık merkezlerinin aşırı kalabalık olması ve Ankara halkının Suriyelilerin yoğun kullanımından dolayı devlet hastanelerinde randevu bulamaması nedeniyle bu rakamların gerçek olması mümkün değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu