Ekonomi

İngiltere’de otomobil satışları Kasım’da arttı

İngiltere’de otomobil satışları Kasım ayında yüzde 23,5 arttı.

İngiliz Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği’nden (SMMT) yapılan açıklamada, bu yılın kasım ayında ülkede trafiğe kaydı yapılan yeni otomobil sayısının yüzde 23,5 artışla 142 bin 889’a çıktığı bildirildi.

İlgili Makaleler

Açıklamada, bu yıl kasım ayında İngiltere’de trafiğe kaydı yapılan akaryakıt otomobil sayısının yüzde 15 artışla 57 bin 90’a, hibrit otomobil sayısının ise yüzde 66,9 artışla 16 bin 66’ya çıktığı kaydedildi.

SMMT açıklamasında, kasım ayında trafiğe kaydı yapılan dizel otomobil sayısının yüzde 5,6 azalarak 5 bin 605 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Verileri yorumlayan SMMT İcra Kurulu Başkanı Mike Hawes, arz krizine rağmen İngiliz otomobil bölümünün elektrikli araçlarla yeniden canlandığını belirtti.

Hawes, “Sektör, büyümenin uzun vadede sürdürülebilir olmasını sağlamaya çalışırken acil eyleme geçilmesi gerekiyor” dedi.

İngiltere ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 0,2 küçülürken, İngiltere Merkez Bankası ülkenin resesyona girdiğini açıkladı.

Birleşik Krallık’ta enflasyon, özellikle elektrik ve gıda fiyatları öncülüğünde yükselmeye devam etti ve Ekim ayında yıllık bazda yüzde 11,1 ile 41 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu