Ekonomi

IPARD-II ile 56 projeye 195 milyon lira hibe

I PARD-II Programı çerçevesinde desteklenecek bazı projeler var. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, IPARD-II kapsamında hayvancılık ve beslenme süreçlerine yönelik 56 projenin daha uygun olarak değerlendirildiğini ve söz konusu projelere 195 milyon lira hibe desteği sağlanacağını belirterek, “Böylece kapsam dahilinde IPARD-II Programı 13. Başvuru Çağrısı kapsamında desteklenen proje sayısı artırılacak. “Hibe sayısı 335’e, hibe miktarı ise 948 milyon liraya ulaştı.” ifadesini kullandı.

Yumaklı, sosyal medya hesabında Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nu (TKDK) etiketleyerek IPARD-II Programı çerçevesinde fiyatlandırılan projeleri ve bunlara sağlanan hibeleri paylaştı. Kırsalı yerinde geliştirmeye devam ettiklerini belirten Yumaklı, şu değerlendirmelerde bulundu: “IPARD-II kapsamında hayvancılık ve gıda işleme bölümlerine yönelik 56 proje daha uygun olarak değerlendirildi.

Söz konusu projelere 195 milyon lira hibe verilecek. Söz konusu projelerin yatırım süreci tamamlandığında ülke ekonomisine yaklaşık 364 milyon liralık yatırım kazandırılacak. Böylece IPARD-II Programı 13. Başvuru Daveti kapsamında desteklenen proje sayısı 335’e, hibe tutarı ise 948 milyon liraya ulaştı. İyi şanslar ve iyi şanslar.”

6 bin 418 sulak alan kayıt altına alındı

Bu arada Bakan Yumaklı, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından 2017 yılında yürütülen çalışmalarla ulusal sulak alan envanterinin tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi. son 5 yıl. Yumaklı, “Türkiye’de Ramsar Sözleşmesiyle koruma altına alınan 14 alan dışında 59’u ulusal değerde sulak alan, 47’si yerel değerde olmak üzere toplam 1 milyon 161 bin 205 hektar alana sahip 120 yer var. Sulak alan ilan edildi ve koruma altına alındı.” söz konusu.

DKMP Genel Müdürlüğü tarafından kurulan Ulusal Sulak Alan Bilgi Sistemi (SAYBİS) ile sulak alanların kayıt altına alındığına işaret eden Yumaklı, şöyle devam etti: “Bugüne kadar SAYBİS’e toplam büyüklüğü 1,6 milyon hektar olan 6 bin 418 sulak alanı kayıt altına aldık. SAYBİS ile ülkemizdeki sulak alanları kayıt altına aldık. “Kayıtlı tüm sulak alanların bilgileri burada toplanıp halkımıza sunuluyor. Bu sistem sadece bir envanter içermemekte, aynı zamanda sulak alan statüsünde verilen sulak alan faaliyetlerine ilişkin izinler de burada yürütülmektedir. Ayrıca halkımız sulak alan başvurularını e-Devlet üzerinden rahatlıkla yapabiliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu