Haber

İspanya’dan finansmanı kesilen UNRWA’ya 3,5 milyon euroluk ek yardım

İsrail’in iddiaları üzerine aralarında ABD ve Almanya’nın da bulunduğu birçok ülke tarafından finansmanı geçici olarak durdurulan Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) İspanya tarafından ek yardım sağlanacak.

Reuters’in haberine göre, Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares bugün milletvekillerine yaptığı açıklamada, İspanya’nın UNRWA’ya 3,5 milyon avroluk ek yardım sağlayacağını duyurdu. Albares, “UNRWA’nın durumu umutsuz; Gazze’deki insani yardım faaliyetlerinin birkaç hafta içinde felç olması yönünde ciddi bir risk var.” dedi.

PORTEKİZ AYRICA 1 MİLYON EURO EK YARDIM SAĞLAYACAK

İsrail’in, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim 2023’te düzenlediği ‘Aksa Tufanı’ saldırısına bazı UNRWA çalışanlarının karıştığını iddia etmesi üzerine Almanya, İsviçre, İtalya, Kanada, Finlandiya, İzlanda, Avustralya, İngiltere, Hollanda, ABD, Fransa, Avusturya, Japonya ve Estonya, UNRWA’ya verdikleri mali desteği süresiz olarak askıya alma kararı aldıklarını açıkladı.

Norveç, İrlanda ve İspanya UNRWA’ya desteklerini sürdüreceklerini açıkladı. UNRWA’nın en büyük bağışçıları arasında ABD ve Almanya yer alırken, İspanya da 2023 yılında UNRWA’ya 18,5 milyon euro tutarında doğrudan finansman sağladı. Komşu Portekiz de 2 Şubat Cuma günü UNRWA’ya 1 milyon euro tutarında ek yardım sağlayacağını duyurdu. Dışişleri Bakanı Joao Cravinho, X hesabından yaptığı açıklamada, “Bu zor dönemde Filistin halkına sırt dönmemenin önemli olduğunu” belirtti.

UNRWA’DAN BAĞIŞ ÇAĞRISI

UNRWA da sosyal medya hesabından açıklama yaparak destek istedi ve İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde “çalışmalarını sürdürmek için mümkün olan her şeyi yapacaklarını” bildirdi. UNRWA, Gazze Şeridi’ndeki insani yardım kuruluşu olarak, “Gazze halkını destekleyen temel çalışmalarımızı sürdürmek için mümkün olan her şeyi yapacağız.” dedi.

UNRWA, “Çok sayıda çağrıya rağmen hâlâ insani ateşkes sağlanmadığını” vurgulayarak, “Bu kritik zamanda UNRWA’ya bağışta bulunun” açıklamasını paylaştı.

(DIŞ HABER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu