Haber

İsviçre Sudan’daki Büyükelçiliğini Güvenlik Nedeniyle Kapattı

İsviçre, 15 Nisan’dan bu yana silahlı çatışmaların yaşandığı Sudan’ın başkenti Hartum’daki büyükelçiliğini güvenlik gerekçesi ile kapatma kararı aldı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “(Sudan) Hartum’daki büyükelçiliğimizi güvenlik nedeniyle kapatıyoruz. Büyükelçilik çalışanımız ve aileleri tahliye edildi ve güvendeler. Bu mümkün oldu. başta Fransa olmak üzere ortaklarımızla işbirliğimiz sayesinde. Takviyeleri için teşekkürler.” ifadeler yer aldı.

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, 21 Nisan’da yaptığı açıklamada, Sudan’da artan gerilim ve ölü sayısından derin endişe duyduğunu belirterek, taraflardan ateşkes için küresel davetlere kulak vermelerini istedi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında 15 Nisan sabahı Hartum ve diğer kentlerde silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasında son aylarda başlayan çekişme sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 413 kişi hayatını kaybetti, 3.551 kişi de yaralandı.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

saraykoyajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu