Teknoloji

James Webb Galaksileri Olması Gerektiğinden Daha Büyük Gösteriyor

NASA’nın yeni teleskopu, evrenin başlangıcından bu yana var olan altı dev galaksinin görüntülerini yakaladı. bu galaksilerin Samanyolu’ndan daha büyük ve daha gelişmiştir. göründü. Bu keşif önceki çalışmaları da destekliyor.

Bu galaksilerin nasıl oluştuğunu anlamak için bilim adamlarının bir stres testi başvurdular. Bu test evren hakkında bildiklerimizi açıklayınyeni bir şey bulmamız gerektiğini gösterdi, en azından bilim adamları böyle söylüyor.

“Belki de evren, Big Bang’den sonra düşündüğümüzden daha hızlı genişliyor.”

Texas Üniversitesi’nde profesör ve Nature Astronomy’de yayınlanan bir makalenin yazarı olan Mike Boylan-Kolchin şöyle diyor: “Bu galaksilerin kütleleri doğruysa bilmediğimiz bir şey var. Galaksi oluşumu veya kozmoloji hakkında yeni bir fikre ihtiyacımız var. Belki de evren, Big Bang’den sonra düşündüğümüzden daha hızlı genişliyor, bu da yeni kuvvetler ve yeni güçler anlamına geliyor.” parçacıklar.”

Profesör Boylan-Kolchin’in makalesi “Yüksek kırmızıya kayma galaksi adaylarıyla stres testi ΛCDM”unvanı taşır. ΛCDMkaranlık enerji ve soğuk karanlık maddeyi içeren standart kozmoloji modelidir.

Gözlemlenen galaksilerin olağandışılığı, gazlarının çoğunu yıldızlara dönüştürmüş olmalarıdır. Normalde galaksiler sadece %10’unu yıldızlara dönüştürür . Bu, teorik olarak mümkün olmasına rağmen beklenmeyen bir sapmadır.

İnsan ırkı olarak bilimde ne kadar ilerlediğimizi düşünsek de, artık hiçbir şeye hazır olmadığımız dünya üzerimize tekrar tekrar çarpıyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu