Haber

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kadının karnından 2 kilo kıl çıktı.

Karın ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran kadının karnından 2 kilo kıl çıktı.

OSMANİYE – Osmaniye’de özel bir hastaneye mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı şikayetiyle başvuran 40 yaşındaki kadın hastanın mide ve ince bağırsağından toplam 2 kilo ağırlığında saç kitlesi çıkarıldı.

Uzun süredir devam eden karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle Osmaniye’deki diğer sağlık merkezlerine defalarca başvuran ve şikayetleri devam eden kadın hasta, daha sonra özel bir sağlık kuruluşuna başvurdu. Burada Dahiliye Uzmanı Dr. Turgay Güler tarafından muayene edilen hastanın, yapılan tetkikler sonucunda midesinde yabancı cisim olduğu belirlendi. Ameliyat olmasına karar verilen hastanın cerrahi müdahalesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Aküçük tarafından yapılmıştır. Ameliyatta 40 yaşındaki kadın hastanın midesinden 12-13 santimetre uzunluğunda 2 saç kitlesi, ince bağırsağından ise 10 santimetre uzunluğunda 3 olmak üzere toplam 2 kilogram saç kitlesi çıkarıldı. Ameliyatın ardından hastanın sağlık durumunun yeterli olduğu ve önümüzdeki günlerde taburcu edileceği bildirildi.

Yardımcı Doçent, nadir görülen bir ameliyatı gerçekleştirdiğini söyledi. “40 yaşında kadın hastamız, yaklaşık bir buçuk aydır sık ​​sık ortaya çıkan kusma şikayeti ile daha önce başka merkezlere başvurmuştu. Burada uzun süredir genel durum bozukluğu ve kusma nedeniyle vücudun yeterli gıdaya sahip olmadığı, mineral vitaminleri alamaması veya aldığını kaybetmesi nedeniyle genel durum bozukluğu ortaya çıkıyor. Tıp öğretmeni Turgay Güler Bey hastamızı genel durum bozukluğu ile kabul ederek tetkiklerine başladı.Bu arada bizim de dahil olduğumuz tetkiklerde midenin neredeyse tamamını dolduran ince bağırsakta tıkanıklık olduğunu tespit ettik. Mide ve ince bağırsaklarda tıkanmaya neden oluyor.Trichobezoar dediğimiz bezoarın sindirilmemiş yiyeceklerden veya kıl yumaklarından veya bazı ilaçlardan oluştuğunu tespit ettik.Hastamızın genel durumunun düzelmesi için bir süre daha bekledik ve sonrasında tedavisini gerçekleştirdik. Gerekli destek ve tedaviyle hastamızın genel durumu ameliyata uygun hale geldi, dün ameliyatımızı gerçekleştirdik. Midesinden yaklaşık 12-13 santimetrelik 2 adet bezoar ve ince bağırsağını tamamen tıkayan yaklaşık 10-11 santimetrelik 2 adet bezoar çıkardık. Hastamızın genel durumu şu an çok iyi, kusmaları da tabi ki ortadan kalktı. Şu andan itibaren iyileşme aşamasındayız. Hastamızı birkaç gün içinde sağlıklı bir şekilde taburcu etmeyi umuyoruz” dedi.

-Hastamızda nadir gördüğümüz Trikobezoar (Rapunzel) sendromu vardı.

Yardımcı Doçent, hastada nadir görülen bir Rapunzel sendromu tespit ettiklerini belirtti. Seçkin Ak Küçük, “Bezoarlar çok nadirdir, çok sık görülmezler, midede sindirilmemiş bazı bitkisel besin kalıntıları birikebilir, biz buna Fitobezoar diyoruz. Saç yeme alışkanlıkları olabilir, bazı nedenlerden dolayı Trikobezoar diyoruz. ruhsal bozukluklar.Hala literatürde Rapunzel sendromu olarak anılır.Rapunzel’in özel bir masalı vardır, kuleden.Saçlarını uzatarak kaçmaya çalışan bir prensesin hikayesinden esinlenerek Rapunzel Sendromu adını alır.Çoğunlukla midede, nadiren de ince bağırsakta görülüyor. Bu hastayı ilginç kılan özelliklerden biri de hem midede hem de ince bağırsakta farklı izole bezoarların olmasıydı. Bazen çok daha nadir olarak ince bağırsaklarda da görülüyor. Bebeğe verilen ilaçların erimemesi sonucu ortaya çıkabileceği gibi, yeni doğan veya daha sonraki bebeklik dönemindeki çocuklarda sütü sindirememekten bile kaynaklanabilir ancak çok nadir görüyoruz.En sık gördüğümüz Fitobezoar’dır. Trikobezoar yani saç yeme alışkanlığıyla ortaya çıkan hastamızda da Trikobezoar vardı. Bundan sonra bu alışkanlıktan kurtulmak için gerekli desteği alacağını umuyoruz. Bezoarlar belli bir büyüklüğe ulaşana kadar klinik hale gelmedikleri için sıklıkla geç fark edilirler. Eğer hasta yakınları bu alışkanlıktan dolayı hiçbir şeyden şüphelenmezler ve doktora gitmezlerse artık bu hastada olduğu gibi ileri derecede tıkanıklıklara neden olacaklardır. Bazen kanamaya neden olabilirler. Bizim hastamızda kanama yoktu ancak midesi kanamaya yakın derecede iltihaplanmıştı. Maalesef ilaçla tedavi etmek mümkün değildir. Çocuklarda görülen fitobezoar bitkisel kalıntıları veya laktobezoarlar muhtemelen eritici enzimler veya asitli yiyecek ve içeceklerle eritilmeye çalışılır ancak sıklıkla ameliyat gerekir. Trikobezoarın aslında ilaç tedavisinde yeri yoktur. Bu nedenle ameliyat gerekliydi ve ameliyatımızı başarıyla gerçekleştirdik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu