Haber

Meral Danış Beştaş: Celalettin Can’a iki gün boyunca su ve yemek verilmedi

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Milletvekili Meral Danış Beştaş, dayanışma amacıyla kapatılan Özgür Gündem gazetesinin günlük yayın yönetmeni olarak çalıştığı için hapis cezasına çarptırılan yazar Celalettin Can’a ekmek ve su verilmediğini söyledi. iki gün.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma amacıyla günlük gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapan ve bu nedenle 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan yazar Celalettin Can, 1 Eylül’de cezaevine gönderildi.

Yeşil Sol Parti Milletvekili Meral Danış Beştaş, Can’ın son durumunu kişisel sosyal medya hesabından paylaştı.

Beştaş, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

1- 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Metris Cezaevi’ne getirilen Celalettin Can’a 2 gün boyunca su ve yemek verilmedi. Üstelik ilaç amacıyla istemesine rağmen kendisine içme suyu verilmedi.

2- Silivri Cezaevi’ne gittiğinde hangi koğuşta kalmak istediği soruldu. Bekir Kaya, Can Atalay, Osman Kavala ve Seyahat tutuklularının talepleri, tutukluluk halleri nedeniyle yalnız bırakılma talepleri kabul edilmedi. sağlık durumlarının kötü olması.

3- Daha önce yanında kaldığı ve tanıdığı bir tutuklunun yanında kalma talebi, tutuklunun ‘tarafsız olmadığı’ belirtilerek kabul edildi. Koğuşta bulunanlar, bu koğuşta kalanların kontrollü özgürlükten faydalanmasına izin verilmediğini belirttiler ve bu durum diğer cezaevi personeli tarafından da zımnen doğrulandı.

Bu, kontrollü özgürlük ve şartlı tahliye gibi yasal hakların uygulanmasının kişinin kaldığı koğuşa göre değiştiği anlamına geliyor. Merak ediyoruz aslında insanları sizin gibi düşünmedikleri için hapse atıyorsunuz. Ve cezaevinde fikirlerinden taviz vermiyorlar diye onlara yasal haklarını vermiyorsunuz. Pardon, dünyanın hangi bölgesinde mevzuat kaldığınız koğuşa göre farklı uygulanıyor?

Bu demek oluyor ki cezaevleri keyfiliğin ve işkencenin adresi haline geldi. Demek ki adalet bölgeye, kimliğe, fikre ve KAVAŞ’a göre farklı tecelli ediyor!

Kontrollü özgürlük hakkının koğuşa bağlı olarak kullanılıp kullanılamayacağını hangi yasa belirler?

Celalettin Can ve yüzlerce mahkum, sırf kaldıkları koğuş nedeniyle keyfi olarak cezaevinde tutulmaya devam ediyor. Bu durumu hiçbirimize kabul ettiremezsiniz…” (HABER MERKEZİ)

basiskelehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu