Ekonomi

Mersin’de karadut hasadı: Kilosu 50 liradan ihraç ediliyor

Mersin’de karadut hasadı: Kilosu 50 liradan ihraç ediliyor

MERSİN – Mersin’in Silifke ilçesinde yılın karadut hasadı örtülü yapılmaya devam ederken, kilogramı yurt dışına 50 liradan satılmaya başlandı.

Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretim merkezlerinden Mersin’in Silifke ilçesinde örtü altında yetiştirilen karadut hasadı devam ediyor. Çileğe alternatif olarak ekilen karadutun İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere büyük şehirlere gönderildiği, bir kısmının da Katar ve Dubai’ye ihraç edildiği bildirildi. Ocak ayında başlayan hasadın Mayıs ayına kadar düzenli aralıklarla devam edeceği belirtildi.

İklim şartlarından dolayı geçen seneye göre 20 gün erken olgunlaşan karadutun bakımının kolay olduğunu belirten üretici tüccar Ayhan Eski, hem fiyatından hem de veriminden memnun olduklarını söyledi.

Tüm çiftçilere karadut yetiştiriciliğini tavsiye eden Eski, “Silifke ilçemizde ocak ayında başlayan dut hasadımız mayıs ayına kadar devam edecek. Dutlarımız kaliteli, gübre ve ilaç kullanılmadan yetiştiriliyor. Tüketimleri çok iyi. Şu anda , piyasa değeri 35 ile 40 arasında. Dubai ve Katar’a ihracat 45” 50 lira civarında. Tüm çiftçilere tavsiye ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu