Haber

Niğde Jeoloji Mühendisleri Odası bina yapımında zemin etüdüne dikkat çekti

Jeoloji Mühendisleri Odası Niğde İl Başkanı Sabri Ferhat Dağoğlu, bina yapılmadan önce yer seçiminin değerli olduğunu ve mutlaka zemin etüdü yapılması gerektiğini belirtti.

Dağoğlu, salonda gazetecilere yaptığı açıklamada, depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Dağoğlu, Türkiye nüfusunun yüzde 71’inin ve ülke topraklarının yüzde 66’sının deprem riski altında olduğunu belirterek, meydana gelen hasarlarda en önemli faktörün yer seçimi olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’de son yıllarda tarım arazilerine yerleşimin yaygınlaştığına dikkati çeken Dağoğlu, “Bu durum zeminle ilgili büyük sorunları beraberinde getiriyor. Gevşek ve ıslak zeminlerde deprem yüzey hareketlerinin dalga boyu büyüyor ve yavaşlıyor. Bu da yıkıcılığın arttığını gösteriyor. Ancak kayalarda deprem dalga boyu kısalıyor ve hızlı hareket ediyor, bu da yıkıcılığın en az olduğu bölgeleri gösteriyor.” terimleri kullandı.

Niğde’de son yerleşim yerlerinin çoğunun alüvyonlu topraklar üzerine kurulduğuna dikkati çeken Dağoğlu, burada yer altı su seviyesinin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Niğde’de depremlerde zeminin yumuşak olması nedeniyle bazı binaların hasar gördüğüne dikkat çeken Dağoğlu, şunları kaydetti:

“Oda olarak Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir ile görüştük ve bu konuları konuştuk. İnşaat mühendisi olduğu için bu konularda bilgisi var. Yer seçiminde jeoloji mühendislerinden bilgi alınması gerektiğini anlattık. Karar verdik. bir komisyon kurmak ve bu komisyonun çalışmaları ile Niğde’nin risklerini tespit etmek.”

karaburunajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu