Ekonomi

Palandöken, ‘enflasyonla mücadele’ için ‘haksız rekabetin önlenmesini’ önerdi

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Orta Vadeli Programın (OVP) en önemli ayaklarından birinin temel gıda ürünleri fiyatlarının enflasyonun üzerine çıkmasının önlenmesi olduğunu belirtti.

Programın başarılı olabilmesi için “Perakende Kanunu”nun TBMM’nin açılışıyla birlikte güncellenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Palandöken, şöyle konuştu: “Enflasyonun önüne geçecek şey rekabet ortamının yaratılmasıdır. Günümüz şartlarında mesleğin 70 yıl boyunca birebir sürdürülmesi geçmişte olduğu gibi mümkün değildir. Bunu artık görmek mümkün değildir. Mahallemizde bakkal, manav, kasap.Çünkü zincirler çalışma alanlarına girip istedikleri fiyat ve ambalajı dikte ediyorlar.Zamanla temel gıdalarda bu oluyor, zamanla zorunlu tüketim maddelerinde de oluyor.

‘Yasanın güncellenmesi gerekiyor’

Fiyatlar yükseldiğinde piyasada rekabet eden kişi sayısı azalır. Bakanlıkların koordine ettiği denetimlerde sadece ziyaret edilen noktalar denetlenebiliyor. Onbinlerce mağazası olanların böyle bir kontrolü mümkün değil. “Bu amaçla yasal düzenlemeler yapılmalı ve ‘Perakende Kanunu’ bir an önce güncellenmelidir.”

Rekabet ortamının oluşmasıyla fiyatların otomatik olarak düşeceğine işaret eden Palandöken, “İşyerleri açılmadan önce bu konuda meslek kuruluşlarının görüşü alınmalı. Bu konuyla ilgili çalışmamızı Ticaret Bakanlığı’na sunduk. Enflasyonu ve emeği tek haneye indirmek için kuralların belirlenip uygulanması hayati önem taşıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu