Haber

Polis kurşunuyla ölüm davasında karar: Sanığa 25 yıl hapis

SİNEMA seti çalışanı Çetin Kaya’nın 29 Kasım 2021’de polisin tabancasından çıkan kurşunla ölümüne ilişkin davada polis memuru Selçuk E. ‘kasten öldürme’ suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İddiaya göre sinema seti çalışanı Çetin Kaya, polisin dur ihtarına uymayarak 29 Kasım 2021’de kaçtı. Daha sonra yakalanan Çetin Kaya ile polis memuru Selçuk E.’nin tabancasından çıkan kurşunla vurulan polis memuru Selçuk E. arasında çıkan çatışmada Çetin Kaya hayatını kaybetti. Olayın ardından polis memuru Selçuk E. tutuklandı.

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya Çetin Kaya’nın ailesi ve avukatları katıldı. Tutuklu sanık Selçuk E., duruşmaya SEGBİS üzerinden bağlandı. Mahkemede tanık olarak dinlenen polis memuru İ.K., “Olay sırasında Kadıköy Motosikletli Polis Timi’nde çalışıyordum. Bağdat Caddesi’nde uygulama vardı. Bir araç gördük. camlar tamamen sinemalarla kapatılmıştı, içerisi görünmüyordu.Görev yaptığımız mahallede suç oranı yüksekti.Aracın içini göremediğimiz için durdurmak istedik.Dur uyarısı verdik ama durmadı 5-6 dakikalık kovalamaca oldu kovalamaca sırasında silahlarımızı doldurduk Selçuk E de ‘Kaçana ateş etmeyin’ uyarısında bulundu.Silahımı olduğu gibi cebime koydum. İndim şoför kapısına yöneldim kapıyı açtım en az 5-6 kere in diye seslendim bize ‘ben ne yaptım ne yaptım’ dedi. Yine kaçmaya çalıştı, ben de boynundan tuttum, kaçmasın diye çelme taktım, sonra Selçuk E.’yi gördüm, kelepçe takacaktı, sağ bileğine kelepçe taktım, Selçuk E. de sa Yanında duruyordu.Sol koluna da taktım ama bileğinde bileklik olduğu için kelepçe tam oturmadı.Direndiği için kelepçeyi tekrar açtım.Tam o sırada Çetin Kaya Hareket etti.Sol kolunu çekince tabanca peş peşe iki el ateş etti.Korktum.Selçuk E. “İyi misin?” diye bağırdı.Beni vurmuş olmalı dedim.Ben biraz geri çekildim. .Gözlerimi açtığımda maktul Selçuk abinin kucağından düşmüştü.Patlama sırasında kelepçelerle uğraştığım için silahın yerini tam olarak göremedim.Sanığın silahı olup olmadığını göremedim. Böyle olduğunu görseydim, atış poligonunda olduğum için onu uyarırdım.” Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanık Selçuk E.’nin “kasten öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasını ve tutukluluk halinin devamını istedi. Mütalaanın ardından sanık Selçuk E.’nin son sözleri “Kazara olduğu çok açık ama herkesin gözden kaçırdığı bir nokta var. Tanık ayrıca sanığın arabaya yaslandığını söylüyor. Adı geçen rapordan da belli, müdahale etmek için tabancanın dipçiğiyle omzuna vurdum. O sırada silah ateş aldı. 13 yıllık polis memuruyum. Bunun gibi yüzlerce olaya şahit oldum. Bu kişiyi neden öldüreyim? Amacımız kelepçe takıp adalete teslim etmekti. Saat 11, güneybatı kesimde bir araç kaçıyor. Bunun kastla ne ilgisi var? Neden kaçtığını bilmediğim birini neden öldüreyim? Bir can gitti. Bunun için çok üzgünüm. Adalete güveniyorum’ dedi. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis memuru Selçuk E.’ye atfedilen hatanın giderildiğini belirterek, ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. yıl hapis.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu