Haber

Rusya Büyükelçisi Karlov Başkent’te anıldı

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği görevi sırasında uğradığı suikast sonucu hayatını kaybeden Andrey Karlov, vefatının 6’ıncı yıl dönümünde Ankara’da düzenlenen törenle anıldı.

Andrey Karlov için görev yaptığı Ankara’daki Rusya Büyükelçiliği’nde anma töreni düzenlendi. Törene Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve bazı büyükelçiler katıldı. Törende Rus askerleri tarafından büyükelçilik bahçesindeki Karlov anıtına çiçek bırakıldı. Daha sonra Büyükelçi Yerhov ve törene katılanlar anıtın üzerine karanfil bıraktı. Törende Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası müzisyenleri tarafından Sergey Rachmaninov’un ‘Elegiac Trio’ adlı eseri seslendirildi.

Büyükelçi Yerhov yaptığı konuşmada, “Bugün buraya dostumuz, sevgili meslektaşımız Andrey Gennadievich Karlov’un anısını anmak için geldik. Alçak mermilerin kusursuz bir insanın hayatını sona erdirmesinin üzerinden 6 yıl geçti. 19’da burada toplanıyoruz. Her yıl Aralık ayında hava hiç hoş olmuyor.Böyle bir insanın gidişine doğa da üzülüyormuş meğer.Bu onun davasını,mirasını nasıl devam ettireceğimizi düşünmemiz için bir sebep,inanmak istiyorum ki biz Akkuyu Nükleer Santrali, TürkAkım doğal gaz boru hattı sınırı, ülke cumhurbaşkanlarının gündemdeki enerji ve doğalgaz alanlarındaki projeleri, amacı ülkelerimiz arasındaki rekor ticaret hacmidir. sadece burada büyükelçilikte değil Ankara’da da anılması değerli.Nereye gitsem hep onu anıyorlar ne kadar büyük bir insan olduğundan bahsediyorlar görev aşkı açısından değil, kalbinizin sesi. aynı zamanda i. Bu yıl dönümü arifesinde ressam Hakan Eken bize müracaat ederek Andrey Gennadieviç’in portresini teslim etti, biz de eşine bu portreyi göndereceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu