Haber

Sanık, Eyüpsultan’da kedilere asit dökerek zarar verdiği iddiasıyla serbest bırakıldı.

Eyüpsultan’da kedilere asit dökerek zarar verdiği iddiasıyla 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan sanık, hakim karşısına çıktığı ilk duruşmada tahliye edildi. Savunmasında suçlamaları kabul etmediğini söyleyen sanık, “Büyük bir grup kedinin başka bir kediye zarar verdiğini görünce, saldıran kedileri engellemek için elimdeki asiti üzerlerine döktüm. Amacım kedi değildi. onları öldürmek için.”

Eyüpsultan’da kedilere asit dökerek zarar verdiği ve bu eylemi iki kez tekrarladığı iddia edilen sanık Murat Özdemir’in (44) yargılanmasına başlandı. Tutuklu sanık Murat Özdemir, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı. Duruşma salonunda davaya müdahale talebinde bulunan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları da hazır bulundu.

“Büyük bir grup kedinin başka bir kediye zarar verdiğini görünce, kedilerin saldırmasını önlemek için elimdeki asiti üzerlerine döktüm”

Duruşmada savunma yapan sanık Murat Özdemir, Eyüpsultan’da bir camide temizlik görevlisi olarak çalıştığını belirterek, “Olay tarihinde yoldayken köpeklerin saldırısına uğradım. Kaçarken büyük bir kedi kümesinin başka bir kediye zarar verdiğini gördüm ve kedilerin saldırmasını önlemek için elimdeki asiti üzerlerine döktüm.Farklı bir tarihte sokak kedilerinin civcivlerden birini aldığını anlayınca üzerime sürdüm. evimde beslemiştim sinirlendim ve tuz ruhunu plastik bir şişeye döküp kedinin üzerine döktüm.Bunun dışında kedilerin üzerine asit dökmedim, amacım onları öldürmek değildi.Hazırlık aşamasında olmasına rağmen Adımda karton bardağa sokak kedilerinin üzerine asit döküp tahmin verdim. 5- 6 kediye zarar verdiğim ve bu eylemi 2 kez tekrarladığıma dair beyanım olmasına rağmen bunu kabul etmiyorum.

Müdahale talebinde bulunan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatları, sanıktan şikayetçi olduklarını ve tutukluluğunun devam etmesini talep ederek davaya katılma talebinde bulundu.

Tutukluluğun devamı talebi

Duruşmada görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı, sanığın birden fazla eylemi ve hayvanlara yönelik niyetini dikkate alarak tutukluluğun devamını talep etti.

Tahliye edildi

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık Murat Özdemir’in savunmasının alındığı ve dosyada karartılacak delil bulunmadığı gerekçesiyle sanığın tahliyesine karar verdi. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi’nin katılma talebini, kabahatten dolayı doğrudan veya dolaylı olarak zarara uğrama ehliyeti bulunmadığı gerekçesiyle reddeden mahkeme, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, şüpheli Murat Özdemir’in “evcil hayvana eziyet etmek veya zalimce ve zalimce muamele etmek” suçundan 7 ay 15 gün, 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Evcil Hayvan’. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu