Ekonomi

Sinop’ta kalkan balığının kilosu bin liraya ulaştı

MUSTAFA USTA

Sinop’ta ender olarak yakalanan kalkanın kilosu bin lirayı buluyor. Balıkçı İbrahim Gündoğdu, “İstanbullu tüccarlar alıyor, İstanbul’daki restoranlar alıyor. Vatandaşın durumu aslında belli. Vatandaş alamıyor, mecbur alıyor.” Balık tezgahına gelen Turan Mızrak, “Pahalı, alamıyoruz. Hayat pahalılığı bu kadar olunca ona para verene kadar yiyecek başka şeyler alacağız” dedi.

Sinop açıklarında yakalanan 2-5 kilo ağırlığındaki kalkan balığının kilosu 1000 liradan satıldı. Vatandaşlar kalkan alacak güçlerinin olmadığını söylerken, balıkçı İbrahim Gündoğdu ise İstanbul’daki restoranların kalkan aldığını belirtti.

Balıkçı İbrahim Gündoğdu şunları söyledi:

“Kalkanlarımız 1,5 kilodan 5 kilo civarına kadar değişiyor. Farklı kilo ve gramajlarda balıklarımız var. Sezonumuz yeni başlıyor. Bundan sonra hep öyle olur diye düşünüyorum. Bu orta fiyatlar yüksek ama ileride düşebilir. Kalkan balığının kilogram fiyatı bin lira. Önümüzdeki günlerde fiyatlar artacak.” Azalacağını tahmin ediyoruz. En büyük kalkan balığının ağırlığı 4 buçuk kilo civarındadır. Fiyatı 4.500 lira civarında. Restoranlar alıp dilim dilim satıyor. İstanbullu tüccarlar alıyor, İstanbul’daki restoranlar alıyor. Vatandaşın durumu aslında belli. Vatandaş alamıyor, mecbur alıyor. Parası olan da alıyor.”

“BİZİ SADECE 40 LİRALIK BALIK KURTARABİLİR”

Balıkçının tezgahına gelen Turan Mızrak, “Pahalı, alamıyoruz. Bu pahalılıktan dolayı ona para verene kadar yiyecek başka şeyler alacağız. Çok güçlü olanlar muhtemelen alacak” dedi. Al onu. Alamıyoruz. Bizi ancak 40 liralık balık kurtarır. Başka bir şey alamıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu