Yaşam

Son Zamanlarda Otomobillerde Sıklıkla Gördüğümüz Tasarım Trendleri

Son dönemde otomobillerde sıklıkla gördüğümüz tasarım trendlerini sizler için listeledik. Temiz okumalar!

far teknolojisi

novastevensville.com

Son yıllarda araçlarda sıkça gördüğümüz tasarım trendlerinden biri de güç tasarrufunu öne çıkaran far teknolojileri. Daha minimal ve marka kimliğini daha net vurgulayan far tasarımları; Birazdan bahsedeceğimiz xenon, lazer ve LED teknolojilerinin kullanımı ile gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

yeni malzemeler

novastevensville.com

Son yıllarda otomotiv bölümü hafifliği ön plana çıkarmaya başladı. Daha hafif araçlar daha az yakıt tüketir, karbon emisyonlarını azaltır ve çevreye minimum düzeyde zarar verir. Hafifliğin yolu daha önce kullanılmamış malzemelerden geçer. Örneğin, ‘AHSS’ (Gelişmiş Yüksek Mukavemetli Çelikler) klasik çeliğin yerini aldı ve doğal lifler plastiğin yerini aldı.

Modüler tasarım

Özellikle 2021 yılı itibari ile piyasaya çıkan araçlarda esnekliğin ön planda olduğu tasarımlar daha sık karşımıza çıkmaya başladı. Araçların birden fazla sürücü tarafından kullanılmasını sağlayan uygulamalar yaygınlaştıkça tasarımların özelleştirilme ihtiyacı da artıyor. Bu dengeyi sağlamak için modüler tasarımın faydalarından yararlanılır ve kolayca değiştirilebilen araçlar tasarlanır.

otomatik pilot

Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen otopilot özelliği, sürücünün sorumluluğunu minimuma indirdiği için araçların tasarımlarını da etkilemeye devam edecek gibi görünüyor. Sürücüler artık diğer yolcular gibi oturabiliyor ve sürücü koltuğunda dilediği gibi vakit geçirebiliyor.

orijinal çizgiler

Büyük markalar son yıllarda birbirinden farklı çizgilere sahip tasarımlar ortaya çıkarmak için yarışıyor. Araçların dış tasarımları sadece aerodinamik ve estetik değil aynı zamanda özgün de olmalıdır. Kısacası markaların araç tasarlarken kendi kimliklerini ön plana çıkarmak için küçük dokunuşlar yaptığı yeni bir döneme girdik.

LED ve OLED

www.oponeo.co.uk

LED ve OLED (Organic Led) teknolojileri sadece güç tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda araçların tasarımına benzersiz bir karakter katar. Yüksek kaliteli LED ışıklar, aracın daha üst bir sınıfta görünmesini sağlayabilir ve özellikle OLED teknolojisinin yardımıyla kolayca kişiselleştirilebilir.

“yüzen tavanlar”

novastevensville.com

‘Yüzer tavan’, özellikle Kia ve Nissan’ın son crossover’larında ve sedanlarında giderek daha yaygın hale gelen bir trend. Bu tavan tipi, yüzeyi ve rengi itibariyle aracın gövdesi ile bütünleşmeyen farklı bir kesim görünümündedir. Yüzer tavanlar daha ucuz, daha özelleştirilebilir, imalatı kolay ve kolayca değiştirilebildiği için sıklıkla tercih edilir.

geniş ızgaralar

Araba tasarımındaki trendler yıllar içinde değiştikçe, araçların önündeki ızgaralar büyüyüp küçüldü. Bazı araba severler son zamanlarda büyüyen ızgaraların araçları çirkinleştirdiğinden şikayet etse de, bu trend yakın zamanda sona erecek gibi görünmüyor.

3 boyutlu yazıcı

Bazı araçların tüm modülleri 3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilmektedir. Otomobil pazarında daha önce kullanılmayan yeni araçlarla, eskisinden daha yenilikçi ve orijinal araçlar yaratılıyor.

haber-arakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu