Haber

Vahit Kirişçi’den Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı’na ziyaret

Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı tarafından düzenlenen sohbet toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi konuk oldu.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi ile yapılan toplantıya TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komitesi Lideri ve 24 ve 27. Periyot Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç; TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Burdur 22, 23, 24, 26 ve 27. Devir Milletvekili Bayram Özçelik, 22 ve 23. Periyot Trabzon, 24. Periyot Ankara Milletvekili ve Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl başta olmak üzere mevcut ve evvelki devir milletvekilleri katıldı.

‘Tarım ve gıda alanında tam bir entegrasyon sağlanmalı’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vakıf Lideri Dr. Abdullah Çalışkan, başarılı ve yenilikçi çalışmalarından ötürü Bakan Kirişçi’ye teşekkür etti.

Türk Dünyasının tarım ve besin alanında tam bir entegrasyon sağlaması gerektiğini belirten Çalışkan, bu sayede Türk Dünyasında kaliteli ve uygun fiyatlı besin arzı güvenliği, kırsal kalkınma ve rekabetçi ziraî üretimin sağlanabileceğini; bölgesel refah düzeyi farklılıklarının ortadan kaldırılabileceğini; üretim faktörlerinin aktif kullanılabileceğini; doğal hayatın ve etrafın desteklenebileceğini ve Türk Dünyasının sağlıklı bir ekonomik büyümeye ulaşabileceğini söz etti.

Türk dünyasının tarım alanındaki projeleri için bakanlıktan takviye istedi

Türk Dünyasının tarım alanında birçok ortak proje hayata geçirebileceğini söz eden Çalışkan, Vakıf olarak her hususta misyona hazır olduklarını belirtti. Vakfın bünyesinde kurdukları Türk Dünyası İş Kurulu üyesi iş insanlarının hem ülkemiz hem de Türk Dünyası için kıymetli ve stratejik yatırımları gerçekleştirmek için hazır olduklarını söyleyen Çalışkan, bu hususta Bakanlığın kendilerini yönlendirmelerini ve dayanak olmalarını talep etti.

‘Tarımda dijitalleşme ve verimliliğin artırılması konusuna çok önem veriyoruz’

Daha sonra kelam alan Kirişçi, bakanlığın çalışmaları ve projeleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Pandemi periyodunun akabinde tarım ve besin konusunun artan kıymetinden bahseden Kirişçi, tarımda dijitalleşme ve verimliliğin artırılması konusuna çok değer verdiklerini belirtti.

“Önce kendimiz için üreteceğiz”

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin konuşmasından öne çıkanlar şu biçimde:

“Türkiye önceliği ihracat olmaması gereken bir ülke, meskene lazım olan komşuya haramdır kelamı gereği biz evvel kendimiz için üreteceğiz. Üretimin temel girdisi mazot ve gübre ise bunları da biz ithal ediyorsak doğal olarak ithal edilen bir eserle bir üretim yapıp onu tekrar ihraç edebiliriz. Biz 2021 yılı prestijiyle 25 milyar dolarlık ithalat yaptıysak, bunun karşılığında da 17,5 milyar dolarlık ithalat yaptıysak ve bizim 7,5 milyar dolarlık da bir dış ticaret fazlamız varsa o vakit bizim için bu ülke üretmiyor üzere bir yaftanın ne kadar mesnetsiz olduğu da açıkça anlaşılacaktır.


“2022 yılında 65 milyonu doyuran bu ülkenin üreticisi, bugün 85 milyonu doyuruyor”

Kaldı ki 2022 yılında 65 milyonu doyuran bu ülkenin üreticisi, bugün 85 milyonu doyuruyor. O gün 15 milyon turiste ikramda bulunan Türkiye, bugün 50 milyon turiste ikramda bulunuyor. O gün 4,5-5 milyonluk mülteci yoktu. Bugün 5 milyona yakın bu sayılar var. Ülke olarak üreten kıymetli bir ülkeyiz ve gayrisafi ziraî hasıla noktasında Avrupa’da birinci sırada olan dünyada da birinci 10’da olan bir ülkeyiz. Bu taraflarımız bizi rehavete düşürmemeli. Arkadaşlar dijitalleşme kıymetli, insanların vakti değerli. Vakti boşa harcamamamız gerekiyor. 21 yıldan beri uygulanan ÇKS’yi e-devlet üzerine taşıdık. Artık vatandaşın 2 tane muhtarın azasından bir doküman alması yahut ziraat odalarına uğramasını gerektiren bir durum yok. Öteki e-devlet uygulamaları nasıl yapılıyorsa bunu da o hale getirdik.


“Mülkiyet hakkıyla kullanım hakkını birbirinden ayıracağız”

Mülkiyet hakkıyla kullanım hakkını birbirinden ayıracağız. Tarla benim, ister ekerim ister ekmem. Hayır biz diyoruz ki tarlan 2 yıl boş kalırsa 1 yıl sonra bu tarlaya bir kiracı bulacağız. Kiraya vereceğiz ve kira bedelini de hesabına yatıracağız. Şu anda atıl olan boş alanların üretime kazandırılmasını sağlayacağız.”

Kirişçi konuşmasının akabinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu