Ekonomi

Zorlu Enerji ilk hibrit santralini devreye aldı

Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında öncülerden biri olan Güçlü Enerji, jeotermal ile güneşten eş zamanlı elektrik üretecek olan ve bu alanın Türkiye’deki önde gelen örneklerinden biri olan kombine yenilenebilir elektrik üretim tesisini 2019 yılında devreye aldı. Manisa Alaşehir Jeotermal Santrali.

Şiddetli Enerji Yatırımları İşletme ve Bakımdan Sorumlu Genel Müdürü Ali Kınap, Kombine Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi ile bölünmenin önünü açan bir rol üstlendiklerini belirterek, “Kombinemizi devreye alarak sisteme elektrik vermeye başladık. Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi. Böylece Güneş Enerji Santrali’nin devreye alınmasıyla birlikte halihazırda 45 MWe gücünde olan Alaşehir Jeotermal Santralimizin kurulu gücünde 3,75 MWp artış sağlayacağız.”

Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 100’ünün yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanması

Zorlu Power, jeotermalden güneşe, rüzgardan elektrikli araç şarj istasyonlarına kadar geniş bir yelpazede faaliyetlerini sürdürüyor.

Yenilenebilir enerji alanındaki yatırım stratejilerini, geleceğe yönelik kalkınma hedefleri doğrultusunda ve değişen ihtiyaçları dikkate alarak planlayan Güçlü Enerji, Manisa’da bulunan Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali’ni 3,75 MWp Güneş Enerjisi Santrali ile hibrit enerji santraline dönüştürmüştür. (GES). Strong Power, yenilenebilir enerji kaynaklarının daha aktif ve verimli kullanılması amacıyla inşa ettiği Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi ile ana kaynak olarak jeotermal, yardımcı kaynak olarak da güneşi getirdi. Türkiye’deki kombine elektrik santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi, her biri 115 Wp gücünde toplam 31.200 adet ince sinema güneş paneli kullanılarak 6,2 hektarlık bir alan üzerine inşa edildi.

Yılda yaklaşık 6 milyon kWh elektrik üretilecek.

Yenilenebilir enerji üretim biçimlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan Kombine Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi ile ülke ekonomisine 4,5 milyon TL katkı sağlanacağını belirten, Ali Kindap, söz konusu:

“Türkiye’deki kombine elektrik santrallerine yön verecek Kombine Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimizin kara kurulumunu geçen yıl Aralık ayında tamamlayarak, Ocak ayında devreye alarak sisteme elektrik vermeye başladık. Bu sayede Güneş Enerji Santrali’nin devreye alınmasıyla birlikte halihazırda 45 MWe gücünde olan Alaşehir Jeotermal Santralimizin kurulu gücü ile yılda yaklaşık 6 milyon kWh enerji üreteceğiz.”

Kızıldere, 2 ve 3 jeotermal santrali hibrit santrale dönüştürmeye hazırlanıyor.

Türkiye’deki kombine (hibrit) elektrik santrallerinin öncü örneklerinden biri olacak Kombine Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi’nden 17 bin hanenin elektriğinin saf elektrikten sağlanabileceğini belirten, nazik,sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu sayede yılda 3.600 ton karbondioksit (CO2) salınımının da önüne geçilmiş olacak. Bu önlem, yaklaşık 9 bin ağacın bir yılda yaptığı karbondioksit azaltımına ve 570 kişinin ürettiği karbondioksit salınımına eşdeğerdir. Violent Power olarak bölümümüze büyük kazanımlar sağlayan hibrit santral yatırımlarımıza devam edeceğiz. Sırada Kızıldere II ve III santrallerimiz var. Kombine Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi’nin bu tesislerde kapasite tahsisi için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) başvuruyoruz. Kombine Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisimizin şubemize örnek olmasını diliyoruz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu