Haber

İsrail, ateşkesi ihlal ederek Gazze’yi vurmaya devam ediyor.

Filistinli gruplarla varılan ateşkesin yürürlüğe girmesinin ardından İsrail uçaklarının Gazze’deki bazı noktaları vurduğu belirtildi.

Tel Aviv yönetimi ile Filistinli kümelerin ortasında yerel saatle 22.00’de Mısır’ın arabuluculuğunda yürürlüğe giren ateşkese rağmen İsrail uçakları Gazze’yi vurmaya devam etti.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’den atılan roketlere karşılık olarak İslami Cihat amacıyla roketatarların vurulduğu belirtildi.

İsrail Kamu Yayın Kurumu (KAN) ve Yedioth Ahronot gazetesi, Gazze’den İsrail’in güney sınırındaki kentlere çok sayıda roket atıldığını ve uyarı sirenlerinin çaldığını bildirdi.

Gazze Şeridi’ne 9 Mayıs’tan bu yana hava saldırıları düzenleyen Gazze’deki Filistinli gruplar ile İsrail arasında akşam saatlerinde varılan ateşkes yerel saatle 22.00’de yürürlüğe girdi.

Ateşkes, sivillerin hedef alınmasına ve sivil yerleşim yerlerinin tahrip edilmesine son verilmesini içeriyor.

Ne oldu?

9 Mayıs Salı günü İsrail ordusu, İslami Cihad Hareketi’nin liderliğini hedef aldığını iddia ederek kuşatma altındaki Gazze’ye bir saldırı başlattı.

İsrail saldırılarında şu ana kadar 6’sı çocuk 3’ü kadın 33 Filistinli hayatını kaybederken, 32’si çocuk 17’si kadın olmak üzere 93 Filistinli yaralandı.

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği baskınlarda hayatını kaybedenler arasında İslami Cihad’ın yönetici kadrosundan altı kişi de bulunuyor.

Filistinli gruplar bu saldırılara Gazze’den İsrail tarafına binden fazla roket ve havan topu atarak karşılık verdi.

11 Mayıs’ta Gazze’den atılan roketlerden birinin Rehovot kentindeki bir konut binasına isabet etmesi sonucu bir İsrailli hayatını kaybetmişti.

musabeyli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu