İş

Kamu çalışanları ek zam istiyor

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı, yaptığı yazılı açıklamada, asgari ücretli, memur, emekli memur ve emekçilerin maaş ve fiyatlarındaki iyileşmeyi olumlu bulduklarını belirtti.

Mevcut Kamu Çerçeve Protokolü’ndeki (KFP) düzenlemelerin yeterli olduğunu, 31 Aralık 2023’te kamu çalışanlarının fiyatlarına yüzde 32,57 oranında zam yapıldığını, 29 Ocak 2024’te imzalanan ek protokolle ise yüzde 32,57’lik artışın geleceğini anımsattı. Ocak ayından itibaren yürürlüğe giriyor. Ayrıca 2017 yılından sonra başlayan tüm toplu iş sözleşmelerinin ücret artış dönemlerinde de uygulanacağına ilişkin düzenlemeyi memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Kayabaşı, “Ancak toplumun birçok kesimine verilen yüzde 49,25’lik zamdan, artan hayat pahalılığı ve alım gücünün sürekli azalması nedeniyle yararlanamayan tüm kamu çalışanlarının yüzde 49,25’lik ücret artışından faydalanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. ” dedi.

‘Kamu çalışanlarının beklentileri arttı’

Bu güzelleşmenin kamu personeline yansıtılmamasının, kamu çalışanlarının fiyatları ile toplumun diğer kesimleri arasındaki farkın daha da açıldığını belirten Kayabaşı, kamu çalışanlarına yönelik kamu çerçeve protokolüne rağmen artan enflasyon ve düzenleme karşısında fiyatların eridiğini anlattı. tekrar yapılması gerekir.

Memur maaşları, memur ve işçi emekli aylıkları ile asgari fiyatlardaki artışların ardından kamu çalışanlarının beklentilerinin arttığını belirten Kayabaşı, şöyle konuştu:

“Hükümeti, kamuda bozulan fiyat istikrarını ortadan kaldırmaya, açılan fiyat farkını dengelemeye ve çalışma barışı ve huzurunu korumaya davet ediyoruz. Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile Türkiye Ağır Sanayi ve Hizmet Dairesi Kamu İşverenleri arasında imzalanan ek çerçeve sözleşmesi ‘Sendika (TÜHİS) ve hükümetimiz 29 Ocak 2024’te farklı geçerlilik süreleri ve protokolleri olan toplu iş sözleşmelerinin artış sürelerinde yüzde 32,57 oranında ücret artışı öngören düzenlemeyi olumlu buluyoruz.Ancak yüzleri gülümsetecek bir düzenlemeyle. Tüm kamu çalışanlarının yüzüne yönelik ve Ocak ayından itibaren geçerli olacak KÇP ve kamuoyuna yeni bir ek protokol yapıldı. “Tüm birimlerdeki yüzde 49,25’lik artışın tüm kamu çalışanlarına yansıması önem taşıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu