Ekonomi

Kazakistan Cumhurbaşkanı yapay zeka teknolojilerinin kullanımını teşvik ediyor

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, yapay zeka teknolojilerinin ekonomide yaygın kullanımının son derece değerli olduğunu belirterek, yeni kurulan hükümete bu alanda temel kurumsal ortamın oluşturulması talimatını verdi.

Tokayev, Oljas Bektenov başkanlığındaki yeni hükümetin ilk geniş kapsamlı toplantısına katıldı.

Kazakistan ekonomisinin geçen yılki sonuçları ve gelecek hedeflerinin belirlendiği toplantıda konuşan Tokayev, “Geçen yıl ülke ekonomisi yüzde 5,1 büyüdü. En önemlisi kalkınmadaki olumlu dinamikleri korumayı başardık.” söz konusu.

Tokayev, yeni hükümetin temel hedefinin ekonomik büyüklüğü 2029 yılına kadar 450 milyar dolara çıkarmak olduğunu, ülkenin her yıl en az yüzde 6 büyümesi gerektiğini vurguladı.

Ekonomide tutarlı ve dinamik bir liberalleşme rotasının izlenmesi gerektiğine işaret eden Tokayev, “Kazakistan’ı temelde yeni bir kalkınma düzeyine getirebilecek tek yol budur.” değerlendirmesini yaptı.

Tokayev ayrıca yapay zeka teknolojilerinin ekonomide yaygın kullanımının son derece önemli olduğuna dikkat çekerek, “Uzmanlara göre 2026 yılına kadar dünyadaki işletmelerin yüzde 80’inden fazlası yapay zeka araçlarını kullanacak. Yapay zekanın gelişimi daha da artabilir. Ülkemizde ekonomik ilerleme ve yeniliğin itici gücü. Bunun için “temel bir kurumsal ortamın yaratılması gerekiyor.” Dedi.

Yapay zeka alanında önde gelen yabancı uzmanları ülkeye çekmek amacıyla “Digital Nomad Residency” adlı programın hayata geçirilmesi talimatını veren Tokayev, “Ülkemizi dünyanın her yerinden gelen dijital göçebeler için cazibe noktası haline getirmeliyiz” dedi. ” söz konusu.

Ayrıca Tokayev, vergi politikasının etkinliğinin artırılması, yabancı yatırımı çekmek için bürokrasinin azaltılması, yolsuzlukla mücadelenin sürdürülmesi, sanayi sektöründe reformlar yapılması, tarımda yerli üretimin payının artırılması ve ülke ekonomisinin güçlendirilmesi gibi alanlarda da hedeflerini belirledi. Ulaştırma ve lojistik potansiyeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu