Haber

Karadağ’da cumhurbaşkanlığı seçimi için 3 adayın başvurusu kabul edildi

Batı Balkan ülkesi Karadağ’da 19 Mart Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 3 adayın başvurularının kabul edildiği bildirildi.

Devlet Seçim Kurumu’ndan (DİK) yapılan açıklamada, adaylık başvuru süresinin dün gece yarısı itibariyle sona erdiği, adaylardan 3’ünün başvurusunun onaylandığı belirtildi.

Mevcut Cumhurbaşkanı ve Sosyalist Demokrat Parti’nin (DPS) genel başkanı Milo Djukanoviç yeniden aday gösterilirken, muhalefet kanadından Yeni Sırp Demokrasi Partisi Genel Lideri Andrija Mandiç de cumhurbaşkanlığına aday gösterildi.

Sosyal Demokrat Parti’nin kadın milletvekillerinden Draginja Vuksanovic Stankoviç de cumhurbaşkanlığı adayları arasında yer aldı.

Bu arada Demokratik Karadağ Cumhurbaşkanı Aleksa Beciç, Avrupa Hareketi lideri Jakov Milatoviç, Karadağ Birliği Başkanı Goran Daniloviç ve sosyal medya fenomeni Jovan Jodzir Raduloviç’in başvurduğu DİK’nin kararının 3 Mart’a kadar belirleneceği kaydedildi.

Karadağ’da 19 Mart’ta yapılacak seçimlerde adaylardan hiçbiri yüzde 50’den fazla oy alamazsa, en çok oyu alan iki aday 2 Nisan’da yapılacak ikinci tip seçime hak kazanacak.

Son cumhurbaşkanlığı seçiminin 2018’de yapıldığı Karadağ’da cumhurbaşkanı 5 yılda bir seçiliyor.

haber-akdeniz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu