Haber

Kızılay protestosu: Gözaltına alınan TİP’liler serbest bırakıldı

Türkiye Personel Partisi (TİP), Kahramanmaraş merkezli depremlerin üçüncü gününde Kızılay’ın Ahbaplar Derneği’ne 2 bin 50 çadır sattığının ortaya çıkması üzerine dün gece Kızılay’ın Kadıköy şubesi önünde basın açıklaması yapmak istedi. ANKA KUŞU ‘nin haberine göre, basın açıklamasına izin vermeyen polis, TİP İstanbul İl Müdürlüğü önündeki toplantıyı da engelledi. TİP, çok sayıda MYK ve Başbakan ile il ve ilçe yöneticileri ile gönüllülerin gözaltına alındığını duyurdu.

Hatay Milletvekili Barış Atay ile İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın bina önünde yapmak istedikleri ifadeye polis müdahale etti.

TİP, il başkanlık binası kordon altına alınırken çekilen görüntüleri sosyal medya hesabından yayımladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, eylemcilere yönelik müdahalenin ardından TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ı telefonla arayarak hayırlı olsun dileklerini iletti. CHP’den yapılan yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun TİP üyelerine yönelik polis müdahalesi nedeniyle Erkan Baş’a geçmiş olsun dilediği bildirildi.

TİP, bu sabah yaptığı açıklamada, gözaltındaki “tüm üyeleri ve gönüllülerinin” sabaha karşı serbest bırakıldığını duyurdu.

Açıklamada, “Bugünden sonra da deprem bölgesindeki vatandaşlarımızla dayanışmamızı artırmaya ve ihmallerinin hesabını sormaya devam edeceğiz” denildi.

Haluk Levent’in kurduğu Ahbaplar derneği, Kızılay Çadır ve Tekstil A.Ş.’ye verildi. 2 bin 50 çadır için. firma ile sözleşme yapıldığını ve bu çadırların daha sonra deprem bölgesine gönderildiğini duyurdu.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, çadır satışı yapan firmanın Kızılay’ın 12 ay kesintisiz çadır üretimi yapan bir iştiraki olduğunu söyledi. İştirakin satışlardan elde ettiği geliri Kızılay’a aktardığını belirten Kınık, ahbabın çadırları bedelli olarak aldığı bilgisini paylaştı. Kınık, “Ahbap ve Kızılay işbirliği ahlaki, akılcı ve yasaldır” dedi.

Gazeteci Murat Ağırel, sarsıntıların üçüncü gününde Kızılay’ın Ahbap’a 46 milyon TL’lik çadır sattığını bildirdi.

DW,ANKA/CO,JD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu