Haber

Eğitim-İş Şube Başkanı Topuk’tan Erteleme Kararına Tepki

Eğitim İş Sendikası Kemalpaşa Şubesi, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından deprem tehlikesi yaşayan okulların tahliye kararlarına ilişkin açıklama yaptı. Eğitim İş Dünyası Kemalpaşa Şube Başkanı Salih Topuk, Bilim Sıhhat Haber Ajansı’na (BSHA) yaptığı açıklamada, İzmir’de 8 okulda tahliye kararı olduğunu, bu okullardan 3’ünün Kemalpaşa’da olduğunu belirtti. Topuk, İzmir depreminden 2 yıl 3 ay sonra alınan tahliye kararlarına tepki gösterdi. Topuk, “İzmir depreminin üzerinden 2 yıl 3 ay geçtikten sonra valilik, 8 okulun ‘depreme dayanıksız’ olduğu gerekçesiyle tahliye kararı aldı. Bu okullardan 3 tanesi Kemalpaşa’da bulunmaktadır. ‘Depreme dayanıklı olmadığı için boşaltılmalı’ kararı alınan bu okullarla ilgili incelemeler hangi tarihte yapıldı? Bu incelemeler sonucunda bu okulların boşaltılmasına karar verilmesine rağmen bu okullarda eğitim ne kadar süredir devam etmektedir? Peki böyle bir deprem olmasaydı bu okullar boşaltılır mıydı? Yoksa eğitime mi devam edecektik?” sorulmuş sorular.

Eğitim-İş Şube Başkanı Topuk’tan Erteleme Kararına Tepkisi

“Okullar Çocuklarımıza Mezar Mı Olsun?”

Eğitim-İş Kolları Lideri Topuk, “Biz öğretmenler çocuklarımıza kaliteli eğitim vermek için çabalarken; Eğitimin laik, bilimsel, çağdaş, parasız ve kamusal olması gerektiğini söylerken; Kamu binaları olan okullar çocuklarımıza, öğretmenlerimize mezar olur mu? Şimdiye kadar bu bekleniyor muydu? Öğretmenlerin adını Eğitim-İş sendikası olarak soruyoruz. Bu 8 okulla ilgili ‘depreme dayanıklı değil’ raporundan Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın ve Sayın İzmir Valisi’nin haberi var mıydı? Eğer bu rapordan haberi yoksa Sayın Milli Eğitim Bakanı İzmir İl Milli Eğitim Müdürü’nü derhal görevden almalıdır. Sayın Milli Eğitim Bakanı ve İzmir Valisi bu rapordan haberdar iseler ve bildikleri halde bu okullarda eğitime devam etmelerine izin veriliyorsa, Milli Eğitim Bakanı ve Vali derhal istifa etmelidir. Hiçbir öğrenci veya öğretmen bilerek hayatını riske atmamalı.”

“İzmir’deki Tüm Okullara Depreme Dayanıklılık Testi Yaptırılmalı”

Salih Topuk, şok dayanıklılık testi yaptıran tüm okulların raporlarının kamuoyu ile paylaşılmasını talep ettiklerini belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Artık şüpheye düştük. Acaba bu durumda olan başka okullar var mı? Bundan sonra beklentimiz, İzmir’de depreme dayanıklılık incelemesi yapılan okul binalarının raporlarının kamuoyu ile paylaşılmasıdır. Depreme dayanıklılık muayenesine tabi tutulmayan okul binaları için bir an önce bu incelemeleri yaparak kamuoyunu bilgilendirmektir.”

haber-kurucasile.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bostancı evden eve nakliyat
Başa dön tuşu